Záhady kolem bývalé podzemní továrny Richard u Litoměřic, zdá se, stále přibývají. V 19. století se tady těžil vápenec, v době 2. světové války tu nacisté začali stavět tovární komplex složený ze tří částí. Po válce se začalo spekul ovat o ukrytém archivu, výrobně tajných zbraní a o skladovaných cennostech. Místní tvrdí, že jsou to mýty. Mají pravdu?

Co se týče Kaltenbrunnerova archivu, to je opravdu velká záhada. A ty ostatní? V otázce tajných zbraní milovníky záhad příliš nepotěšíme. Vypadá to, že v Richardu se tyto spekulace nepotvrdí. V továrně se vyráběly jen součástky do vojenských automobilů, například válcové hlavy a klikové hřídele. V březnu 1944 Hitler osobně rozhodl, že sem bude přemístěna výrobna tankových motorů, plánoval se rozběh pro berlínskou firmu Osram. Zajímavý byl nález zamaskovaného výklenku v roce 1946. Kapitán Josef R. v něm objevil podivné tubusy z neznámého materiálu. Podle dobových svědectví obsahovaly ještě záhadnější hořlavou hmotu, která se při pokusech vznášela nad zemí a plála bílým plamenem. Odborníci z Prahy údajně potvrdili, že jde o neznámé raketové náplně. Nález byl označen jako „přísně tajný“.

Další záhadou je umělý zával v části Richard I. Čtvrtého května 1945 prý do továrny přijelo několik maskovaných nákladních aut s doprovodem po zuby ozbrojeného komanda SS. Vojáci vyložili asi padesát beden, které měly být uschovány v podzemí. Co obsahovaly?

Podivné jsou i poválečné aktivity významných osob. Na počátku 60. let se přihlásilo hned několik svědků ze zahraničí, jeden z nich zaslal i jakési mapy a dokumenty na místní úřad. V roce 1986 se Richardem zabývalo ministerstvo vnitra po přímé intervenci tehdejšího prezidenta ČSSR Gustava Husáka. Proč vlastně? O rok později žádal zastavení pátrání po údajných pokladech ministr ze sousedního Německa. Podivný je i pohyb osob kolem továrny krátce po listopadu 1989. (Richard tehdy opět zajímal spoustu záhadologů i zvědavců – pozn. red.). Možná, že ne všechny historky jsou jen pohádkami, jak se domnívají místní. Podaří se některé záhady rozluštit?
(jiř)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2469811
DnesDnes226
VčeraVčera674
Tento týdenTento týden226
Tento měsícTento měsíc1441

Partnerské weby

apartman banner