AKUTALIZOVÁNO 17.11.
Odborníci z Česka a Dánska začali luštit velký rébus kolem smrti dánského astronoma a alchymisty a jak někteří tvrdí i velkého mága Tycho (de) Brahe.  V pondělí 15.11. otevřeli jeho hrob v Týnském chrámu na Staroměst ském náměstí v Praze. Jeho ostatky v současné době zkomají. Chtějí zjistit, na co tato velká historická osobnost vlastně zemřela, a sestavit také podobu tohoto muže.

O tomto astronomovi se totiž traduje, že zemřel u večeře ve společnosti Rudolfa II, protože nesměl ale podle dvorské etikety prý vstát od stolu dříve než vladař a praskl mu močový měchýř. Ten ale podle lékařů prý prasknout nemůže. Brahe by se spíše pomočil, než aby přišel o svůj močový měchýř.

Vyndání rakve z hrobu trvalo asi čtyři hodiny. Odborníci hrob nejprve prozkoumali sondou. Rakev ale není původní, pochází z roku 1901, kdy už byly ostatky jednou vyzdviženy, a je cínová. Už tehdy se přišlo na velké množství rtuti ve vlasech. A už tehdy zaznělo podezření, že byl otráven a selhaly mu ledviny. Ale kým?

Jedna z verzí mluví o tom, že si otravu způsobil sám svými pokusy. Další že šlo o intrikány na dvoře Rudolfa II, případně že byl otráven astrologem a astronomem Janem Keplerem. A sami Dánové, kteří se nového zkoumání účastní (o exhumaci požádali sami v roce 2009), míní, že by Tycho mohl být otráven na pokyn dánského krále Kristiána IV. Současné metody výzkumu jsou už mílovými kroky vzdáleny od toho, co mohli zjistit naši předkové v roce 1901. Ti už tehdy sice věděli, že nebezpečná rtuť se dostala do těla Brahe krátce před smrtí, ale bylo to všechno tak, jak se uvádí?

Rakev by měla být uložena zpět do Týnského chrámu v pátek (19.11.). Vědci pak budou odebrané vzorky dál zpracovávat, a teprve pak zveřejní závěry svého zkoumání.
(ces)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2475235
DnesDnes402
VčeraVčera582
Tento týdenTento týden1576
Tento měsícTento měsíc6865

Partnerské weby

apartman banner