Věda do dnešní doby vyřešila spoustu prehistorických záhad, které byly kdysi považovány za působení nadpřirozených sil. Dnes již víme, že „kosti draků“ patří ve skutečnosti dávným dinosaurů, „trpasličí střely“ jsou zbraněmi doby kamenn é a „hroby obrů“ jedněmi z nejstarších pohřebních komor. Přesto však některé záhady – jako například otisky lidských stop v horninách mnohem starších, než je druh Homo sapiens, zůstávají nerozřešeny.

Ve skalách u Glen Rose na území Texasu nacházíme vedle sebe lidské stopy i stopy dinosaurů (vyhynulých o více než šedesát miliónů let dříve, než se vyvinul člověk). Některé z nich jsou sice podvrhy, které však byly vyrobeny dle skutečných otisků, a v roce 1976 našli vědci další na těžko přístupných místech pod vodou. Člověk existuje na Zemi několik miliónů let a jen malý zlomek této doby nosí na nohou obuv. A přesto v roce 1927 našel jeden lovec zkamenělin v Nevadě otisk kožené podrážky (která byla ušita jemnějšími stehy, než jaké vídáme u průměrných dnešních průmyslově vyráběných bot) ve vápenci, jehož stáří se pohybovalo kolem 180 až 225 miliónů let.

V oblasti Antelope Spring v Utahu byla v roce 1968 nalezena podobná záhada: trilobit, vyhynulý před 280 milióny let, vmáčknutý do otisku nohy obuté v sandálu. Ve velmi tvrdých horninách byly nalezeny různé lidské artefakty, jako hřebíky, zlatá nit, různé nářadí a kompletní sada francouzských kamenických dlát z osmnáctého století. Po odstřelu skály v Dorchesteru ve státě Massachusetts se na denním světle objevila křehká kovová váza tak jemného provedení, že vznikly domněnky, zda není dílem samotného Tubal-caina, biblického zakladatele tavení kovů. V roce 1969 byla rozříznuta geoda (dutý kámen), jejíž stáří se odhadovalo na pět set tisíc let, a uvnitř byl nalezen kovový hrot s bílým keramickým pouzdrem připomínající naši dnešní zapalovací svíčku. Existuje mnoho zpráv popisující případy, kdy lidé rozbili kámen a uvnitř našli živou ropuchu – v dutině, jejíž tvar byl přesným odlitkem jejího těla. Nikdo zatím nedokázal vysvětlit, jak se tam tito živočichové mohli dostat a jak se jim podařilo přežít bez přístupu vzduchu, potravy či vody.
(vlab)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2469806
DnesDnes221
VčeraVčera674
Tento týdenTento týden221
Tento měsícTento měsíc1436

Partnerské weby

apartman banner