Záhada tunguzského meteoritu, který dopadl do sibiřské tajgy v roce 1908, je dodnes nerozluštěna, jistě i proto, že se považuje za případ naprosto ojedinělý. Opravdu? Podívejme se na ještě podivnější dopad neznámého tělesa, ke kterému došlo v roce 1993 u velmi odlehlého ovčího ranče Banjawarn, 130 kilometrů východně od města Laverton v téměř liduprázdní krajině Západní Aust rálie.

Tam byl 28. května 1993 okolo 23 hodiny nízko nad jižním obzorem pozorován objekt popsaný jako „oranžovo-červená ohnivá koule s krátkým kuželovitým chvostem“ asi jeden až dva kilometry vysoko. Objekt letěl obloukem dolů k Zemi přinejmenším rychlostí zvuku a bylo slyšet hlasitý pulzující zvuk připomínající motor dieslové lokomotivy až do té doby, než objekt zmizel za obzorem, kde musel dopadnout na zem. Samotný dopad objektu nebylo pro nízké kopečky na obzoru vidět, doprovázel ho však obrovský záblesk modrobílého světla, které připomínalo světlo při jaderném výbuchu a ve vzdálenosti ještě deseti kilometrů bylo vidět jako ve dne. Byla také cítit tlaková vlna a otřesy v síle 3,6 – 3,9 Richterovy stupnice zaznamenané na třiadvaceti seismologických stanicích v Západní Austrálii. Odhadem tak došlo k výbuchu srovnatelného s výbuchem až dvou tisíc tun TNT, což je i síla výbuchu např. taktické jaderné zbraně. Zároveň s otřesy se nad místem dopadu objevil kolmý, několik kilometrů vysoký sloup oranžovočerveného světla, po kterém se objevily dvě pomalu rostoucí oranžovočervené půlkruhové objekty se zářícím stříbrným krajem velikosti zapadajícího slunce. Ty vydržely nad obzorem nad místem předpokládaného dopadu tělesa asi dvě hodiny, a to na naprosto čisté a jasné noční obloze za bezměsíčné noci a za bezvětří.

O hodinu později, okolo půlnoci, se objevila nad obzorem malá modrozelená ohnivá koule přibližně na stejné dráze jako ta první. I ta dopadla na zem, ale tentokrát dopad nezpůsobil otřesy silné natolik, aby je seismologické stanice zaznamenaly.

I když bylo místo předpokládaného dopadu neznámého tělesa prohledáno jak pomocí lehkého letadla, tak satelitů, nebyl objeven žádný kráter ani jiné stopy po dopadu, ani známky požáru, ani známky toho, že by došlo k výbuchu objektu nad zemí. Přitom pozorování oranžovočervených koulí vydávajících pulzující zvuk nejsou v této oblasti ojedinělá. Naprosto stejné koule byly v těchto místech spatřeny i v říjnu roku 1989 a v květnu nebo červnu roku 1993, na severozápad od Banjawarnu v roce 1988 a v říjnu 1992.

Zatím se nepodařilo zjistit, co přesně se u Banjawarnu stalo. Nejobvyklejší vysvětlení takových jevů je dopad meteoritu, tomu to vzhledem k charakteru celého pozorovaného jevu neodpovídá. A tak onou ohnivou koulí mohla být plasma stejně dobře jako známá světla vznikající při zemětřesení anebo tajné zkoušky nějaké elektromagnetické zbraně či kosmické lodě.
Jitka Lenková
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2469828
DnesDnes243
VčeraVčera674
Tento týdenTento týden243
Tento měsícTento měsíc1458

Partnerské weby

apartman banner