Výbuch islandské sopky vyhnal letos tisíce lidí z domovů a způsobil komplikace leteckým společnostem. Přeplněné vlaky, chaos na letištích. Z pohledu Islanďanů nejde o žádný zvláštní jev, první erupce nastala 20. března, další 13. a 14. dubna tohoto roku. Odborníci však varují, že další aktivity můžeme očekávat už velmi brzy. Nejčastěji se hovoří o sousedních sopkách, o Katle a vzdálenější Hekle. Je podle seizmologů v poslední ch 200 letech nejaktivnějším vulkánem na Islandu. Když prý vybuchne, může soptit třeba dva roky. Dalším nebezpečím je sopka Laki, která zatím spí.

Z pohádkového Islandu, plného ság a mýtů, nadpřirozených bytostí a duchů se přesuňme do jižní Evropy. Supervulkán se nachází poblíž Neapole a seizmicky aktivní jsou i další evropské regiony. V severozápadních Čechách je také občas rozruch, ale bát se nemusíme - i když v 9. století po výbuchu podzemních sopek nastalo ničivé zemětřesení, trvalo téměř měsíc a poblíž dnešních Karlových Varů zcela zničilo město Johunum. V USA vědci bedlivě střeží yellowstonský supervulkán, byly zde raženy vrty, aby oddálily možné nebezpečí. Tento vulkán vybuchl už třikrát za poslední milion let a zničil obrovské území. Děsivé jsou i další případy z historie: V roce 1980 vybuchly sopky na Svaté Heleně, v roce 1991 se náhle probudila nebezpečná Pinatubo v Indonésii. Před 70 000 lety způsobila celosvětovou katastrofu sopka Toba na Sumatře, průměrné teploty na Zemi se snížily asi o 15 stupňů .V roce 1815 indonéská Tambora zapříčinila smrt tisíců obyvatel a prakticky zrušila sluneční léto v okolních zemích, ale i ve vzdálené Evropě.

Senzibilové předpovídají sopečné katastrofy na rok 2012 a 2016, podobně vyrují i někteří odborníci. Přejme si, aby se jejich předpovědi raději nevyplnily!
(nov)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2472069
DnesDnes93
VčeraVčera563
Tento týdenTento týden2484
Tento měsícTento měsíc3699

Partnerské weby

apartman banner