Oblast středních Čech má svého specifického démona. Je velmi zákeřný a krutý, i když dostal zcela mazlivé jméno. V oblasti Hořovicka se lidé Klekáníčka obávali a o jeho činech tu dodnes kolují hrůzostraš né pověsti.

Nejčastěji měl spadeno na děti. V knihách se o něm psalo jako o dětském strašidle či přízraku soumraku, odnášel děti, které zůstaly venku po večerním klekání. Podobal se lidové Polednici, oba totiž trpěli vadami dolních končetin. Polednice chodila o berlích, Klekáníček se plazil po kolenou. Nesnášel hvízdání a pískání a občas prý zaútočil i na dospělé, které krutě mučil. Zamysleme se nad dobou, kdy se objevoval. Poledne i večer bylo provázeno zvoněním, modlitbou. Je možné, že lidové zvoničky (postavené na místech s negativní energií) přivolávaly tyto démony? Fungovaly jako vábnička bytostí odjinud?

Klekáníček oběti strkal do pytlů, bil je, občas jim zatloukal i hřebíky do nohou. Trestal snad nějaký šílenec děti za jejich krásu a zdraví? Mstil se ze zoufalství nad vlastní nemocí? Své oběti také odnášel do podzemí, protože měl mít skrýš přímo pod zvonicí. Umocňovalo snad zvonění průnik démonů skrze vytvořenou „díru“? Pod zvonicí žádné skrýše nenajdeme, jde o symbol přestupní brány do jiného světa. Divý mužík se občas prezentoval i jako kanibal. Poblíž Čenkova prý chytil tři posměváčky do pasti v lese. Prvního z nich usmažil na ohni a snědl. Dva zbývající do rána zešíleli. Jiný muž byl démonem přivázán ke stromu a jehličím škrábán na krku. Proč? Stal se údajný démon (ve skutečnosti bytost z masa a krve, spíše šílenec) v mládí obětí nějakých medicínských pokusů?

Jedna z nejzáhadnějších (a nejméně známých) postav české démonologie prý byla vytvořena na základě nálezů několika zohavených těl. Byla bez krve a ležela na křižovatkách lesních cest. Klekáníček byl tedy psychopatem, sadistou, nebo skutečným démonem z jiného světa. Kdo ví...
(sun)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2469834
DnesDnes249
VčeraVčera674
Tento týdenTento týden249
Tento měsícTento měsíc1464

Partnerské weby

apartman banner