Mladík Paul Hayes kráčel 25. května 1985 pozdě večer tichou londýnskou ulicí, když vtom se zničehonic ocitl v plamenech. Měl za to, že ho v příštím okamžiku čeká neodvratný konec, protože od pasu nahoru hořel, ale asi za půl minuty plameny zmizely stejn ě nevysvětlitelně, jako se předtím objevily. Ačkoli utrpěl těžké popáleniny celé horní poloviny těla, měl v podstatě veliké štěstí, neboť se mu jako jednomu z mála podařilo přežít jev, nazývaný spontánní sežehnutí těla.

O tomto záhadném úkazu existuje od roku 1600 již asi dvě stě záznamů. Většina obětí uhoří v nepřirozeně vysokém žáru ohně neznámého původu a záhadným způsobem omezeným na malý prostor. Stejně jako v případě Paula tento oheň vzplane náhle, takže nebohé oběti mají zřídkakdy čas volat o pomoc. Vzhledem k tomu, že oběti vzplanou bez jakékoli zjevné vnější příčiny, vypadá to, jako kdyby u nich došlo k samovznícení. Tento oheň dokáže přeměnit lidské tělo na popel rychleji než spalovací komora v krematoriu. Vše ostatní – jako například šaty na zuhelnatělých kostech anebo lůžko pod zpopelněným tělem – zůstává zpravidla nedotčeno.

Když v roce 1951 zahořela paní Mary Reeserová, z jejího těla, vážícího 79 kilogramů, nezůstalo víc jak 4,5 kila popela, ohořelá lebka, zuhelnatělá játra a – neohořelá část nohy dosud vězící v saténovém pantofli. Žár takové intenzity, který by měl podle všech předpokladů zničit celý byt, se však omezil pouze na poměrně malý prostor a díky zvyku oběti sedět s nohou nataženou před sebe, zůstalo jedno chodidlo zachováno. Dr. Milton Krogman, soudní znalec a specialista na uhořelé oběti, si to všechno vůbec nedovede vysvětlit. „Když si to tak vše rekapituluji, vstávají mi vlasy na hlavě nedefinovatelnou hrůzou. Kdybych žil ve středověku, pomyslel bych si něco o černé magii.“ Najít jakékoli racionální vysvětlení tohoto úkazu je obtížné.
(vla)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2469813
DnesDnes228
VčeraVčera674
Tento týdenTento týden228
Tento měsícTento měsíc1443

Partnerské weby

apartman banner