V roce 1795 našel jeden lovec na malém neobydleném ostrově Oak v zátoce Mahone v Novém Skotsku stopy po kopání jámy a zbytky kladkostroje. Vzápětí se začaly šířit fámy o ukrytém pirátském pokladu. V roce 1804 odkryli hledači pokladu čtyři metry širokou šachtu, která byla každé tři metry do hloubky přepažena dubovými plošinami vymazanými jílem. V hloubce 27 metrů ležel kámen s vyry tými číslicemi, které měly znamenat, že „o 12 metrů níže jsou zakopány 2 milióny liber“ (v tehdejší době zhruba 12 miliónů dolarů). Když však hledači pronikli do hloubky asi 33 metrů, šachta se zaplavila vodou.

V roce 1849 jiná expedice zjistila, že ti, kteří zkonstruovali zmíněnou „skrýš pro poklad“ v této hloubce prokopali asi 46 metrů dlouhou štolu na pobřeží, takže když došlo při kopání v hloubce ke změně tlaku vzduchu, do šachty vnikla mořská voda. V roce 1894 zničili další hledači pokladu pomocí dynamitu zátopovou štolu vyvrtanou do hloubky 53 metrů a našli tři články zlatého řetězu. Pak vše opět zaplavilo moře a hledači se snažili prokopat paralelní šachty.

V roce 1938 objevil americký inženýr druhou zátopovou štolu v hloubce 46 metrů. V roce 1965 v šachtě zahynuli udušením výfukovými plyny z čerpadla čtyři muži. Do zatopené šachty byla spuštěna dokonce i televizní kamera. Nezřetelné záběry, které z hloubky 65 metrů přinesla, byly interpretovány jako krumpáč, tři „truhly s pokladem“ a lidská ruka oddělená od těla. Dnes, kdy se o nalezení pokladu pokoušelo již nejméně třináct expedic, je uvedené místo tak rozryté, že nelze s jistotou určit ani přesnou polohu původní šachty.

Pokud poklad skutečně existuje, kdo jej tam ukryl? Podle některých zdrojů pirát William Kidd, kterého pověsili v roce 1701. Kapitán Kidd před svou popravou odhadl cenu ukrytého pokladu na sto tisíc dolarů, což byla v tehdejších poměrech obrovská částka (dnešní hodnota tohoto bohatství by činila mnoho miliónů dolarů). William Kidd nabídl poklad britské vládě výměnou za svůj život, ale ta odmítla a on na oplátku seslal kletbu na každého, kdo po uvedeném pokladu bude pátrat. Na mapách objevených ve dvacátých letech minulého století mezi věcmi, které patřily Kiddovi, je zakreslen ostrov nápadně připomínající Oak…
(vlab)
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2345037
DnesDnes86
VčeraVčera784
Tento týdenTento týden5008
Tento měsícTento měsíc25194

Partnerské weby

apartman banner