V průběhu mladší doby kamenné, kam patří též neolit (5000 až 3000 let před naším letopočtem), se ve střední Evropě začaly objevovat zajímavé stavby. Jednalo se o kruhové areály ohraničené koncentrickými příkopy a palisádami s několi ka symetricky rozloženými vstupy. Pro jejich pojmenování se v odborné literatuře od roku 1983 zavedl název rondel. První se v terénu podařilo identifikovat koncem devatenáctého století. Archeologický význam a následné vysvětlování rondelů začalo však až podstatně později.

Pro funkci rondelů existují dnes rozdílná vysvětlení. S největší pravděpodobností se nejednalo o obranná zařízení ani o ohrady pro dobytek. Právě tak nešlo o žádná pohřebiště ani sídliště. Ohraničená plocha rondelů je totiž bez další výstavby. Přesto u některých rondelů můžeme uvažovat o jejich sociálně-religiózním významu vzhledem k tomu, že v příslušných lokalitách žilo společně několik komunit. Existence rondelů je též chápána jako sluneční a měsíční svatyně ve vztahu k úrodě a plodnosti.

Období budování rondelů bylo časově ohraničené. Ve střední Evropě vznikly všechny v průběhu přibližně sta let. Z tohoto hlediska se zajímavě jeví jedna z teorií, že stavitelé budovaly rondely se záměrem odvrátit nějakou přírodní katastrofu, která postihla střední Evropu, například nějaký výrazný klimatický výkyv, pandémii a podobně. Když po čase nebezpečí minulo, přestaly se rondely budovat a udržovat. K samotnému tvaru těchto staveb je možné připomenout, že kruh vždy představoval symbol univerzálnosti, věčnosti bez začátku a konce, kosmického dění a podobně. Kruh jako ideální půdorys měl také Jeruzalém, ale právě tak i hlavní město mytické Atlantidy. V magii plnil kruh funkci ochrany před démony. Se symbolickým významem kruhu souvisí též spirála a mandala.
(kov)

DODATEK
Mezi nejznámější stavby s kruhovým půdorysem patří Stonehenge, nacházející se na planině v jižní Anglii. Jde o kamennou kruhovou stavbu, umístěnou ve vnitřku jiného kruhu s větším obvodem, který původně tvoří násep obehnaný příkopem.
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2457404
DnesDnes530
VčeraVčera736
Tento týdenTento týden530
Tento měsícTento měsíc8350

Partnerské weby

apartman banner