Jednou z nejzáhadnějších akcí 2. světové války zůstává „úklid“ archivu Ernsta Kaltenbrunnera. Prvního února roku 1943 požádal tehdejší náčelník RSHA o přemístění tohoto archivu do Terezína. Pátrání ale naznačuje, že doku menty možná do cíle nikdy nedorazily.

Část archivu ležela několik dní ve skladišti. Po jeho odvezení do Berlína se všechny písemnosti vydaly na cestu do Čech. Archiv měl být uložen v „sudetských kasárnách“ v Terezíně. Podle tehdejších záznamů se s dokumenty vyjelo 13. dubna 1945 z Berlína, známe i trasu: přes Drážďany se dostávají do Teplic a do Litoměřic. Po odpočinku měl konvoj pokračovat směrem na Prahu a přes jižní Čechy do rakouských Alp. Zajímavé je, že do cíle nikdy nedojel! Stopa celého konvoje se ztrácí právě u Litoměřic.

Později se zjistilo, že asi šest nákladních aut zamířilo z Litoměřic k podzemní továrně Richard. Krátce se tu zdržela a cosi se vykládalo. Část přivezeného materiálu byla spálena, zbytek se s největší pravděpodobností přesouval do levé části komplexu. A co je nejzajímavější, 20. dubna 1945 navštívil Terezín sám Kaltenbrunner. Po válce se rozšířila fáma, že šéf RSHA přijel osobně dohlédnout na uložení dokumentů. Skutečnost je však jiná. Ernst do Terezína přijel na zvláštní inspekci, která se týkala důležitého transportu prominentních vězňů ze zdejšího koncentračního tábora. Navštívil i továrnu Richard? Tady se svědectví rozcházejí. Vězni tvrdili, že ano, obyvatelé města říkali pravý opak.

Kaltenbrunnerova inspekce se týkala i zajímavého agenta. Byl veden mezi vězni pod značkou A 54 a popraven přímo v Terezíně, přesně v den Kaltenbrunnerovy návštěvy! A co víc, jeho osobní spis byl odvezen do Berlína, přímo do rukou Heinricha Himmlera. Byl převeden do režimu „přísně tajné“.

Jak roky přibývají, svědci umírají, ostatní zvolna ztrácejí paměť. Škoda, že se ani tuto záhadu zřejmě nikdy nepodaří osvětlit. Stejně tak nevíme, kdo byl oním záhadným agentem A 54. Jedno je jisté, roli hrál velmi důležitou a zcela jistě věděl něco velmi nepříjemného.
(nov)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2425906
DnesDnes395
VčeraVčera709
Tento týdenTento týden1104
Tento měsícTento měsíc21385

Partnerské weby

apartman banner