Katedrála sv. Víta byla založena na základech staré baziliky Karlem IV. roku 1344. Císař, zasvěcený ve svém mládí stráveném ve Francii do principů esoteriky, se snažil budovat starší urbanistický celek Prahy podle svého kosmologického kréda, jako velký kalendář, v němž pozemské události mají svůj protějšek v nebeském uspořádání. K tomuto účelu si pozval význačné architekty spojené se západní tradicí staveb ních bratrstev.

Matyáš z Arrasu založil na Pražském hradě stavební huť, v níž byly opatrovány plány stavby, na kterých pracoval už před svým příchodem do Prahy. Později císař povolal Petra Parléře, architekta spjatého se stavebními cechy v Kolíně nad Rýnem a Ulmu. Jméno tohoto mistra lze chápat ve významu mluvící kámen (pierre parlante), což je jistě přiléhavé označení pro umělce nechávajícího promlouvat „kamenné knihy“ katedrál. Tajný jazyk spolu se symboly a obřady byl společným utajovaným vlastnictvím stavebních bratrstev. Vycházíme-li z údajů, jeví se příznačně, že těsně před přerušením stavby v roce 1418 se tu ještě jednou připomíná jméno Petra, tentokrát už jen malého, Petrlíka, což v sobě ztělesňovalo úpadek, do něhož se stavba dostala za husitských válek.

V chrámu sv. Víta měly být umístěny korunovační klenoty a cennosti katedrály a mělo jít o místo posledního odpočinku českých světců (sv. Jan Nepomucký je pochován ve stejnojmenné kapli a sv. Vít za hlavním oltářem) a králů v čele s Karlem IV. (je pochován v kapli sv. Kříže, kde spolu s ním odpočívá například i Rudolf II.).
Pátou boční kaplí vpravo na jižní straně katedrály sv. Víta je Svatováclavská kaple a výjevy ze života tohoto světce. Místa mezi obrazy jsou vykládána českými acháty a chrysoprasy, zasazenými do zlacené malty. Dominantní význam této kaple je podtržen tím, že přesně nad ní se zdvíhá velká věž. Její umístění má vztah ke staroměstské věži Karlova mostu. Zapadající slunce o letním slunovratu, pozorované od osy Mostecké věže, září přesně na věže sv. Víta nad touto kaplí, kde se lehce dotýkají sv. Václava, patrona Čech, a tam, kde spočívá královská koruna.
(toh)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2476915
DnesDnes106
VčeraVčera749
Tento týdenTento týden3256
Tento měsícTento měsíc8545

Partnerské weby

apartman banner