Oheň byl vždycky důležitým živlem. Od jeho plamenů je jen malý krůček k ohňovým slavno stem. Světlo dávalo lidem naději, jas, sílu a odvahu.

Zvláštním fenoménem byly ledové ohně. V roce 1867 prý očití svědci viděli u Luzného zvláštní požár. Nastala panika, ale nic se nedělo. Oheň náhle zmizel, ztratil se a žádnou škodu nezpůsobil. Lidé se proto domnívali, že šlo o jakési boží znamení, předzvěst něčeho zlého, pohromy či přírodní katastrofy. Přibližně v polovině 18. století něco podobného spatřili lidé poblíž jedné vsi na Dobříšsku ve středních Čechách. V tehdy nepřístupném divokém lese se navečer rozjasnilo, jako kdyby slunce po západu opět vycházelo. Stromy a keře hořely, oblečené do krvavého zlata, odkudsi z nitra lesů se ozývalo táhlé vytí. I v tomto případě oheň samovolně zanikl a nezpůsobil žádnou škodu. Hořícím keřem byla nazývaná také Panna Maria, je možné, že vidina studeného ohně byla způsobena náboženským vytržením, extází. Moc pravděpodobně to ale nezní.

V červnu se zapalovala košťata a byla metána do výšin, aby se zaplašily zlé síly a věnovala se tomu mimořádná pozornost. Hořící košťata měla také srazit letící čarodějnice a čaroděje o svatojánské noci. V závětří bujely milostné hrátky a vatry se zapalovaly na každém významném kopci či vrchu. I sám obávaný Lucifer (Světlonoš) nebyl jen padlým andělem, ale hlavně energetickým vodičem, nosičem světla.

Plameny nás fascinují dodnes, sedíme u ohýnků a opékáme uzeniny, odpočíváme u krbů a zálibně posloucháme praskající dřevo v kamnech, zasněně hledíme do filipojakubských vater. Oheň je podstatou všeho živého a důležitým magickým symbolem. Lidé zapalovali světýlka už na Hromnice, byla malá, cudná, protože všudypřítomná zima plodila démony a duchy, povzbuzovala obrazotvornost. Na kočičích a kozlích symbolech církev demonstrovala ďábla a hrozila ohněm pekelným. Dnes se na dávné rituály zapomnělo, žijeme moderně a hekticky. Pokud si ale dáme ruku na srdce, zjistíme, že je to jenom k naší lidské škodě.
(sun)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2476923
DnesDnes114
VčeraVčera749
Tento týdenTento týden3264
Tento měsícTento měsíc8553

Partnerské weby

apartman banner