Do rodiny záhadných mnichů můžeme započítat i podivného samotáře z pomezí středních a západních Čech. Pohyboval se krajinou někdy na počátku 19. století a děsil venkovany a obyvatele Brdských hor. Řádění je zaznamenáno například ve Strašicích a kolem bývalého Kolvína. Údajně byl nezranitelný a ovládal různá kouzla. V pověstech s oblibou nosí hlavu v podpaží, tropí si žerty z dřevařů. Svůj útulek měl ve staré ch odbě, vchod se rafinovaně skrýval pod velkým balvanem na svahu.

Lidé se pokusili frátera zaříkávat. A děly se podivné věci! Ctihodný bratr vykazoval stejné příznaky, jaké měly osoby posedlé ďáblem – kroutil se, cosi vykřikoval, sténal, z úst mu šlehaly plameny. Až se nakonec propadl pod dno studánky. Zaříkávání vedl inteligentní uhlíř Perling, ten také přikázal, aby lidé spálili mnichovu zaříkávací knihu. To aby ho už nemohl nikdo napodobit. Když knihu v kůži hodili na oheň, ozývaly se z plamenů hlasy démonů a celé okolí se proměnilo do bizarních podob. Poté ohniště samo uhaslo. Všichni si oddychli, ale v krátké době začali umírat, nejděsivější smrtí prý zemřel odvážný vymítač Perling. Mohlo jít o zpětný odraz, nebo zabíjela „smrtící“ kniha? Zachránil se jediný účastník zaříkávání, mladík, který se skryl u Modré skály.

Zvláštní je i františkánův popis: žilnaté ruce, dlouhé a ostré nehty, divné roucho a obuv. Jednomu sedlákovi mnich ukázal na řeku v údolí a když se muž nad vodu sklonil, spatřil obraz ohyzdné příšery. „Mám před sebou opravdového satana,“ pomyslel si a rychle utekl do hustého lesa. Je pravděpodobné, že tento podivín rozhodně nepatřil mezi řeholníky, mnišský hábit používal jako rafinovaný převlek. Odkud se ale vzal? Z paralelního světa? Z pekla? Nebo šlo o jakousi dobovou kolektivní halucinaci? Proč se tedy podobné pověsti vyskytují téměř po celé Evropě?
(jiř)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2471585
DnesDnes171
VčeraVčera626
Tento týdenTento týden2000
Tento měsícTento měsíc3215

Partnerské weby

apartman banner