Kosmas byl vzdělaným mužem, děkanem pražské kapituly. Zemřel v roce 1125 a na stará kolena obdržel vnuknutí sepsat bouřlivou historii Čechů. Protože se legend nedostávalo a historická fakta nebyla nijak atraktivní, pokusil se z obyčejné kroniky udělat trhák. Ale jak na to? Rozhodl se, že na nějakém letopočtu či neověřeném ději nezáleží. Netušil, že jeho dílo bude v určitých letech vydáv áno s naprostou vážností za „nejstarší kroniku českou“, vždyť se tak přece i jmenuje.

Legenda o Libuši a Přemyslovi se velmi podobá příběhu Matyldy Toskánské (1046 – 1115), královny, Kosmovy současnice. O jejím intimním životě, sňatcích a nedobytnosti se vyprávělo šeptem, zato se všemi pikantními detaily. Libuše byla ctnostná i smyslná zároveň, stejně jako Matylda nastoupila na trůn (stolec) po otcově smrti. V obou případech bylo k ženichovi vypraveno poselstvo, obě dámy nejprve učenými nápadníky pohrdly. Svatební noc je u Libuše úspěšná, u Matyldy končí selháním novomanžela. Kosmas něco konzultoval, něco okopíroval, část zřejmě doplnil podle tajemného Kristiána, údajně autora spisu o prvopočátcích křesťanství v Čechách. Zvýraznil věštecké schopnosti kněžny, proložil antickou moudrostí a ideály. Vrcholem fikce je Libušina věštba o příchodu věrozvěstů do Čech.

Přemysl orající půdu vlastně žádnou neoral. Šlo o nepochopení ezoterické symboliky. Orati půdu znamenalo kultivovat sexuální energii, oplodňovat. Libuše v něm poznala toho pravého (plodného, schopného) partnera. A jméno slovanské kněžny? Může pocházet z původní keltské pověsti o anonymní věštkyni (snad se jmenovala Lubosha), která věštila z kořenů (kořen – lub). Nejúžasnější teorii vyslovil roku 1935 novinář Josef Kuzma Novotný. Do tehdejšího Českého slova napsal, že Kosmas opsal nápis z hraničního kamene, kde stálo i upozornění příchozím: „Lib uši!“ (nastav uši). Svým fejetonem rozčílil řadu historiků a politiků.

Nezbylo nám místo na tajemného Radima, nevlastního bratra svatého Vojtěcha. Nebyl on tím záhadným Kristiánem? Jak to tedy bylo s Kosmovou Kronikou českou?
(sun)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2474476
DnesDnes224
VčeraVčera593
Tento týdenTento týden817
Tento měsícTento měsíc6106

Partnerské weby

apartman banner