Paní Helena ze Strakonicka redakci požádala: „Nedávno jsem četla článek o tzv. vršanských kuličkách. Vím, že se kulovité kamenné útvary nacházejí po celém světě a mohou být i dost velké. Napište, prosím, něco o jejich výzku mu a symbolice, zda se k nim vážou nějaké legendy…“
Koule je tvar v přírodě velmi obvyklý. Planety jsou ve tvaru koule, světelné vlny putující prostorem jsou také kulovité. Koule jako taková je odpradávna symbolem dokonalosti a harmonie. Co však symbolizují kamenné koule rozházené po celém světě? To je záhada, kterou se zatím nepodařilo rozluštit. Liší se místa jejich nálezů - jsou na povrchu i v zemi, v moři či vrostlé do skal. Na některých jsou znaky vytvořené lidskou rukou. Většinou jsou z vápence, žuly nebo granitu. Ty, které objevili až v tomto století v Kostarice dělníci zakládající banánovníkové plantáže, se většinou staly majetkem zbohatlíků, toužících po něčem neobvyklém.

Zvláštní jsou i jejich velikosti - největší měří přes dva metry, ale našly se i jen několikacentimetrové malé kuličky. Když se vědci pokusili určit jejich stáří pomocí radiokarbonové metody, dospěli k závěru, že vznikly kolem roku 600 našeho letopočtu. Ale jisté to není. Vycházeli z předpokladu, že keramické střepy objevené pod koulemi s nimi souvisejí. Ty se tam však mohly dostat mnohem později. Naši předkové totiž podle jistých indicií kamenné kolosy stěhovali z místa na místo. Možná sloužily k dávno zapomenutým obřadům, nebo něco označovaly. Jisté je, že jejich rozestavění nebylo náhodné. Při pohledu z výšky se ukazuje, že svým rozmístěním tvoří geometrických tvary (křivky, přímky a trojúhelníky) o délce několika desítek kilometrů.

„Naváděcí dráhy pro přistání z vesmíru,“ tak zněla jedna z teorií Ericha von Dänikena. Archeologové, kteří hledali vysvětlení v místních legendách, však našli pověst o kamenech, uprostřed nichž je ukryto kávové zrno. Chtěli tím snad místní lidé naznačit, že v kamenech je ukryta jakási síla? Původní název pro kávovník je totiž cohuha, což znamená síla...
Jenže v dávných dobách kávu ještě neznali, takže pověst nejspíš vznikla dodatečně. Každopádně kamenné koule zaujaly i dobrodruhy pátrající po zlatě a pokladech. Ti se pokusili hledat poklady v samotném středu, a tak několik koulí rozstříleli - bezvýsledně. Dokonale tvarované či s vyrytými symboly se koule postupně začaly objevovat po celém světě, jako kdyby se vynořovaly z dob dávno minulých. Připomínají nám, kolik nevyřešených záhad je kolem nás.

Astrologové se pokusili jednu z nich rozluštit zkoumáním rytin na kostarických koulích a objevili další neuvěřitelnou skutečnost. Předchozí civilizace znaly hvězdnou oblohu a bez použití složitých přístrojů sestavovaly i složité matematické výpočty. Kamenným kalendářem by se daly nazvat rytiny znázorňující souhvězdí Pegase a Andromedy a spirálovité zatočení hvězd galaxie Andromedy -pouhým okem neviditelné. Jak o nich tedy dávní umělci věděli? A proč si k jejich zobrazení vybrali právě koule? Proč vynakládali tak velké úsilí na jejich přemisťování a jaký vzkaz chtěli zanechat ve svých rytinách? Pomocí těchto rytin sami vypočítávali nejdelší den v roce, zatmění Slunce, nebo období dešťů.
Úplně odlišné jednoduché rytiny se objevily na koulích nalezených v Černém moři. Velké písmeno X na švu uprostřed čeká na vysvětlení. Senzace přišla po objevu v Irkutsku, kde byla kamenná koule vytěžena společně s uhlím, jehož stáří se odhaduje na několik desítek milionů let.

Další koule podobného stáří byly objeveny v kamenolomech v Evropě. Najdeme je i u nás seřazené v pruhu na hřebenu Moravskoslezských Beskyd a v opuštěných lomech Olšany a Vidče. Neobvyklé však je jejich naleziště na ostrůvku země Františka Josefa poblíž Severního pólu. Kde se vzaly obří koule dokonalého tvaru na ostrově, kde nežijí lidé? Legenda praví, že přilétly z nebes a vyzařují silnou energii. Když se v blízkosti jedné z nich pokusil přistát vrtulník, došlo k nečekanému roztržení motoru. Posádka prý cítila silné brnění v končetinách a zachránilo ji nouzové přistání.
(ls)

FOTO: Jedna z kamenných koulí na Kostarice.
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2451320
DnesDnes417
VčeraVčera682
Tento týdenTento týden3351
Tento měsícTento měsíc2266

Partnerské weby

apartman banner