Rodiče pana Hofmana za první republiky hospodařili na statku v jižních Čechách. V roce 1933 se setkali s podivným fenoménem, cosi neznámého jim rozhazovalo naskládaná polínka v dřevníku, pískalo na zápraží a strašilo ve stodole. Vyděše no bylo i hospodářské zvířectvo.
„Otec se poradil s místním mudrcem, jmenoval se Preisler a byl to takový všeuměl. Rodičům řekl, ať do všech oken večer umístí zapálené svíce, až dohoří, ať vosk rozdrtí a vysypou na ta místa, kde straší. Tatínek se potají smál, ale babička radám věřila, byla velmi pověrčivá. A tak bylo vše vykonáno,“ vyprávěl pan Hofman. Údajně na statku strašila Větrnice, něco mezi Meluzínou a antickou Sirénou. Že nejde o výmysl, dokazuje i pozdější sled událostí: „Statek nám zabrali a nastěhovalo se sem družstvo. Hned po měsíci si dojičky stěžovaly na obrovské bolesti hlavy, pronásledoval je strach bez příčiny,“ dodává vyprávěč. A krátce poté se na mohutném stromě u stájí oběsil jeden z družstevníků. Docela zvláštní, že?

Zřejmě nejdůležitější vládkyní živlů bývala v našich končinách Meluzína, bohyně větru. Vyznačovala se schopností přeměny v rybu, rozpoznala se podle naříkavého hlasu a kvílení. V pohádkách a lidové tvorbě zdomácněla natolik, že dnes při vyslovení jejího jména nepociťujeme žádný strach, spíše se usmíváme. Opak je ale pravdou. Byla prapředkem vil a vládla tvrdou despotickou rukou. Posměváčky proměňovala v létající obláčky, zaklela je do rotujících spirál. Svým zpěvem podobným kvílení působila různá neštěstí. Při jejich poslechu lidé zešíleli a častokrát spáchali sebevraždu. Dochovala se i zaklínací věta, která před Meluzínou chránila. Stačilo při zapálené hromničce opakovat: „Ten hvizd v povětří ať ztichne!“ Celý rituál byl doplněn zaříkáváním bohyně za pomoci obyčejných švestek, jablek a mouky.

Položme si otázku: Kdo se skrýval za fasádou pohádkových bytostí? Návštěvníci z jiných světů? Plody genetických experimentů? Útočníci ze záhrobí? Pátrali jsme dál a v některém dalším čísle Spiritu se o tom dozvíte.
(jir)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2503634
DnesDnes433
VčeraVčera706
Tento týdenTento týden1886
Tento měsícTento měsíc14980

Partnerské weby

apartman banner