Paní Annu z Tušimic zajímá věštění za pomoci vody: „Vím, že se kdysi předpovídala budoucnost i z pohledu do misky s vodou nebo studny. Ráda bych se o tom dozvěděla více…“
Vodní hladina byla odnepaměti přírodním zrcadlem a sensitivní lidé zaznamenali, že v ní občas mohou vidět zvláštní obrazce nebo dokonce budoucí události. Na hladině jezera, studánky nebo nádoby s čirou vodou však nehledali odpovědi jen na událos ti budoucí, nýbrž i ty minulé. Často k tomu používali také listy či květiny, které na vodě utvořily zajímavé obrazce. Slavné věštírny v Řecku nádoby s vodou využívaly tam, kde byla jiná věštba nejasná. Do vody přitom vhazovali gemy - broušené kameny s ornamenty (ornamenty se do kamenů vybrušovaly pouze za příznivých astrologických podmínek).

V Anglii se pracovalo zase se škopkem medoviny, ze sklenic s vínem si nechávali věštit budoucnost i králové. Z časů Ludvíka XVI. se zachovala věštba osmileté dívenky. Vévoda Orleánský se dozvěděl o neobvyklých schopnostech dcery jednoho z dvořanů a pro zábavu přítomných jí poručil, ať jim sdělí, jaké budou poslední chvíle samotného krále. Dívka požádala o křišťálovou sklenici naplněnou po okraj čirou vodou. K překvapení dvořanů do detailu popsala královskou komnatu, ačkoli v ní nikdy nebyla. Poté jmenovala osoby, které stojí u lůžka umírajícího panovníka. To vyvolalo pochybnost tří významných šlechticů, protože ačkoli si byli s králem velmi blízcí, dívka trvala na tom, že je tam nevidí. Věštba byla sepsána, potvrzena podpisy a zapečetěna. O několik let později, při skonu krále, byla pečeť rozlomena. Vévoda Orleánský, Burgundský ani markýz de Burry (tři pánové, kteří pochybovali) v tento čas u lůžka krále nestáli, byli totiž už mrtví. Věštba dívky se tedy vyplnila.

Slavný mág Cagliostro pro pobavení společnosti také často věštil - z vody či z poháru vína předvídal, kdo za chvíli vstoupí do místnosti. Údajně se nikdy nemýlil. Pro složitější věštby si někdy vybíral mladé dívky a chlapce. Ty rozestavil kolem nádoby s vodou, aby řekli, co vidí. Po stranách nádoby byly vždy zapálené dvě bílé svíce, aby se sloučilo neslučitelné - oheň a voda. Děti prý odpovídaly shodně. A kolují historky, podle nichž Cagliostro dokázal z vody materializovat i dávno ztracené předměty.
Z vody však nevěštili jen mágové a jasnovidci, také ostatní lidé zkoušeli nahlédnout do své budoucnosti, zvlášť příhodný k tomu byl Štědrý večer. Pokud jste s čistými úmysly přišli ke studánce, položili otázku a počkali, až hladina potemní, pak jste prý mohli spatřit odpověď na svůj dotaz.
(ls)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2501423
DnesDnes392
VčeraVčera680
Tento týdenTento týden4113
Tento měsícTento měsíc12769

Partnerské weby

apartman banner