Psal se rok 1948. Západně od jižní Bretaně a jižně od nejjižnějšího cípu Grónska plula nákladní loď. Kapitána tehdy napadlo, že změří hloubku. Na všechny zúčastněné čekalo velké překvapení. Místo očekávané tři a půl tisícimetrové hlubiny sonar ukázal pouhých 36 metrů. Loď několikrát celé místo obeplula a nakonec se zjistilo, že se tu skutečně nachází dosud neznámá vyvýšenina mořsk ého dna o poloměru 28 mil, s hloubkou mezi 26 až 63 metry. Co může ukrývat vodní hladina, pod kterou je toho ještě tolik neprobádaného?

Pokud se podíváme na staré mapy, objevíme v nich ostrov. Vůbec poprvé jej můžeme spatřit na mapě bratří Piziganiů z roku 1367 a naposledy na mapě Randa McNallyho z roku 1906. Tento ostrov měnil na mapách i svoje jméno - poprvé se o něm můžeme dozvědět jako o Braziru, později se objevuje jméno Mam či Man, nalézt můžeme i názvy jako Bentusla, Asmaidas a nakonec Mayda. Všichni středověcí i novověcí kartografové umisťovali tento ostrov západně od jižní Bretaně, jihozápadně od Irska a na jih od Islandu. Pokaždé má ale stejný tvar půlměsíce a nebo kruhu s výrazným výřezem k severu.

Název Mayda má tento ostrov od roku 1553. Potom se po něm ale najednou slehla zem nebo spíše vodní hladina. Ostrov tedy s jistotou existoval, ale nějakým záhadným způsobem klesl pod vodu. A to i přesto, že se obecně tvrdí, že v této oblasti nedochází k žádným posunům zemské kůry. Možná si jenom postupně bere moře zpátky to, co nám kdysi dávno dalo. A je docela dobře možné, že v tom bude pomalu, ale jistě pokračovat.
(zla)
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2380432
DnesDnes485
VčeraVčera849
Tento týdenTento týden3230
Tento měsícTento měsíc7861

Partnerské weby

apartman banner