Benediktinský kostel svatého Vojtěcha, který dominuje klášternímu komplexu v Broumově, je místem nejen řady událostí a legend, ale i velkých pokladů. Vedle vzácné kopie Turínského plátna zde byl i ceněný kodex Gigas z břevnovského kláš tera a také ostatky svatého Vintíře.

Objev relikvie byl však učiněn v roce 1999, kdy byla nalezena při úklidu krypty s rakvemi mnichů olověná tabulka s latinským nápisem, že jde o tělo biskupa Sobka. A to byl již krůček k nalezení onoho plátna.

Celou záhadu v sobě skrývala kaple Svatého plátna v klášterním kostele broumovských benediktinů. Součástí krásné výzdoby jsou i sochy Josefa Arimatejského a Nikodéma. Oba pohřbívali Ježíše. Mezi nimi se v podobě zlatého věnce nacházel štukový relikviář. Nápis Sancta sindon - svatá látka dával tušit, že se může jednat opravdu o spojení s Turínským plátnem.

Tato posvátná relikvie byla uložena asi metr pod ochozem v dřevěné schránce, ve které byl uložen pruh bílé látky stejných rozměrů jako má Turínské plátno. Na něm je vidět obrys mužské postavy a celý nález byl identifikován jako pravá kopie Turínského plátna.
Jak se vlastně do Broumova dostala? Z listiny přiložené k plátnu vyplývá, že se jednalo o dar turínského arcibiskupa opatovi benediktinů Matouši Ferdinandu Sobkovi z Bilenberka. Stalo se tak v roce 1651.

Vizionářka a řeholnice Kateřina Emerichová, která měla za svůj život několik vizí Krista, prohlásila, že existují pouze tři kopie Ježíšova pohřebního plátna. Ta jedna pak byla uložena právě v broumovském klášteře. Podle některých lidí má zázračnou moc uzdravovat nemocné. Broumovská kopie je navíc jedinou svého druhu ve střední Evropě.
Nad protější kaplí s jedinečným nálezem je další latinský text: Ave crux spes unica - Buď pozdraven kříži, naše jediná naděje. Ten obstupují postavy Abraháma a krále Davida s harfou. Zde byl nalezen další objev nevyčíslitelné hodnoty - vzácný ostatkový kříž s ostatky starokřesťanských mučedníků.

Broumovský klášter je jediným místem ve střední Evropě, kde uvidíte kopii slavného Turínského plátna. Plátna, na němž podle bible spočinulo utýrané tělo Ježíše Krista. Zdi kláštera však skrývají i další unikát - přes třicet mumií mnichů.

Celý prostor kláštera má obrovskou energii a dokáže uzdravovat poutníky. Celá řada lidí byla díky vzácnému plátnu i ostatkům mučedníků jako zázrakem uzdravena.
Další zajímavostí je pověst o nejstarším dřevěném kostelíku u nás. Kostel Panny Marie z roku 1449 byl podle pověsti založen pohanskou kněžkou. Ta upletla věnec propletený svými vlasy, který se donedávna ukazoval. Na místě, kde poté věnec odložila, byla postavena kaple a nakonec i kostel. Traduje se, že kdo by věnec s posměchem vzal do rukou anebo na něm něco utrhl, ten se stane obětí přízraku.
Milan Doležal
REPRO: BROUMOV-MESTO-CZ 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2427325
DnesDnes433
VčeraVčera662
Tento týdenTento týden2523
Tento měsícTento měsíc22804

Partnerské weby

apartman banner