Chlupatý tvor, který se podobá opici, ale chodí vzpřímeně jako člověk. Legenda, inteligentní monstrum, které nechce být viděno. Sněžný muž z říše lidoopů, který má shrbenou postavu a zanechává po sobě po uze stopy.

Tři druhy yettiho? Roku 1972 se horolezcům McNeelymu a Horninu podařilo nalézt zřetelné otisky stop, ze kterých bylo možné pořídit sádrové odlitky. Byly hluboké asi 15 cm, kdežto lidské stopy dosahovaly v průměru tří centimetrů. Při prvním ohledání se soudilo, že jde o tibetského medvěda, který byl legendou sám o sobě. Po důkladné analýze se ale potvrdilo, že se tyto stopy nepodobají žádnému ze zde žijících zvířat. Šerkové, obývající tuto oblast, překvapeni nebyli. Podle nich se v nepálské oblasti Himálaje dají vidět tři druhy yettiho. První z nich se nazývá dzu teh. Je mohutný, porostlý hustou srstí a požírá dobytek. Druhý typ je nazýván šerpy thelma, což v překladu znamená malý muž. Třetí typ, nejvíce podobný legendárnímu sněžnému muži, dostal pojmenování mih teh. Jde o obrovského tvora porostlého černou nebo rudou srstí, lidožrouta s klasickým postavením palce na chodidlech proti ostatním prstům, pohybujícím se ve výšce okolo 6000 metrů.

V roce 1972 jela paní Bexterová se svým autem z Washingtonu okolo autokempinku Beanson Rock. Kvůli defektu zadního kola musela zastavit, ale při opravě dostala zvláštní pocit, že ji někdo pozoruje. Opatrně se otočila k lesu a strnula hrůzou. Několik kroků od sebe spatřila obrovskou chlupatou postavu, vysokou skoro tři metry. Paní Baxterová už na nic nečekala, okamžitě naskočila do auta a z místa ujela. Když se v autě ohlédla, ještě z dálky viděla upřené oči obrovské postavy, která dál stála na stejném místě.

Fotografie stop sněžného muže opravdu existují. Stopy se našly i ve výšce 3000 metrů nad mořem a nacházely se na odlišných místech. Typická stopa sněžného muže je půl metru dlouhá, 18 cm široká a nachází se v ní zřetelný dvojotisk, který slouží k podepírání váhy tak obrovského těla, jakým yetti bezesporu je.

Přesvědčivý videosnímek byl natočen v roce 1967 lovcem Foyerem Pettersonem. Zobrazoval samici neznámého tvora, která se procházela v mělké řece Bluff Crack v severní Kalifornii. Sněžný tvor měřil okolo tří metrů a odborníci prokázali pravost fotografie.
(nag)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2455070
DnesDnes308
VčeraVčera796
Tento týdenTento týden2977
Tento měsícTento měsíc6016

Partnerské weby

apartman banner