Ve Starých pověstech českých vylíčil Alois Jirásek legendárního Bruncvíka jako národního hrdinu, dodnes se jeho příběh vypráví, u rytířovy sochy postávají turisté. Najdeme ji na pražském Karlově mostě, ale možná zpodobňuje někoho do cela jiného, navíc cizince!

Podle pověsti panoval Bruncvík spravedlivě a k českému rodovému erbu (orlice) připojil za statečnost i lva. Ve skutečnosti je tato legenda plagiátem, která připomíná Odysseův příběh. Bruncvíkovo putování je jakýmsi „tarotovým příběhem“, připomíná 22 karet Malé arkány. Rytíř se setkává s různými obludami, ptákem Nohem (alchymistickým orlem), se svou družinou ztroskotá u záhadné Magnetové hory a nakonec zvítězí nad záludným drakem podobně jako svatý Jiří. Přemožení draka znamená sjednocení mužského a ženského principu, dokonalost. Sedmihlavá saň je atributem sedmi základních čaker. Bruncvíkův kouzelný meč stínal nepřátelské hlavy, stačilo ho požádat. Požádání je ve skutečnosti znalost kouzelné magické formule. Můžeme říci, že meč a drak jsou v této báji stejným symbolem, který souvisí s ovládáním bioenergetických pochodů. Bruncvíkova socha stojí na hřebenu pilíře mostu, ale stát by správně měla o kousek dál, na místě bývalé pohanské svatyně. Zde vládl kult mocného Černoboga a Bruncvík drží zlé síly v šachu. Je zajímavé, že poblíž tohoto místa lze psychotronicky změřit vývěr negativní energie. Je to jenom náhoda?

A ještě perlička na závěr. Bruncvíkova legenda sahá až do Saska. V Braunschweigu se vypráví podobný příběh, dokonce i lva tu najdete. No a my, v Čechách, prý zase máme na Karlově mostě německého Rolanda, žádného Jiráskova vlastence. Takzvané Rolandovy sochy objevíme i jinde, hlavně však v Sasku. Důležité je, co jsme si řekli na začátku. Příběh o Bruncvíkovi je příběhem mystické cesty, proměny člověka z prchajícího orla na slunečního (osvíceného) lva.
(sun)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2453542
DnesDnes238
VčeraVčera620
Tento týdenTento týden1449
Tento měsícTento měsíc4488

Partnerské weby

apartman banner