Během Francouzské revoluce v jedné tmavé noci roku 1791 banda rebelů vyplenila město. Rozhodli se otevřít Nostradamův hrob. Legenda totiž říkala, že kdo se z prorokovy lebky napije, získá velkou moc. Když se vandalové vloupali do hrobky a otevřeli rakev, vedle kostry slavného vizionáře ležela tabulka s datem porušení hrobky, přičemž od pohřbu uplynulo 225 roků. Vandalové ovšem neznali jedno varování: Kdo zneuctí poz ůstatky vizionáře, zemře. Muž, který si nalil víno do lebky, nestihl pronést přípitek - usmrtila ho zbloudilá kulka.

Michél de Nostre-Dame už před více než čtyřmi sty lety psal o cestování vzduchem, podvodních lodích, vraždách králů a prezidentů, obou světových válkách, krizi v Perském zálivu i katastrofě Challengeru...

Narodil se 14. prosince 1503 v Saint Remy v Provensálsku. Byl vnukem známého lékaře a astrologa, který se zasloužil o jeho vzdělání. On jej zasvětil do tajemství matematiky, astrologie a kabaly, cizích jazyků, bral ho s sebou sbírat bylinky a ukazoval mu, jak se z nich dělají léky. Když se dostal na univerzitu v Avignonu, znal již o mnoho více než jeho vrstevníci. Když vypukla epidemie černých neštovic, léčil v Provensálsku i Langvedocii. Nepouštěl žilou jako jiní lékaři, zachraňoval nemocné bylinami. Ve volných chvílích studoval kabalu, okultní vědy, poznával tajemství starých Egypťanů a Arabů. Nostradamus zachránil tisíce lidí, ale svoji ženu a děti nezachránil: černá smrt mu sebrala rodinu.
Tragické zážitky ho změnily. Už v mládí sice míval vize, ale nyní se staly intenzivnějšími. Meditoval, aby si vyčistil mysl a tělo.

Nostradamus trávil dlouhé roky jako putující lékař. Daleko však předstihl svoji dobu tím, že v době, kdy lidé netušili, že něco jako hygiena je potřebné, přikazoval převařovat vodu, nedovolil, aby nemocní trávili čas v nevětraných místnostech. Říkal, že nákaza se rozšiřuje přes něco jako "větrem přenášené zárodky, které si lidé navzájem odevzdávají". Na dezinfekci okuřování nemocných používal tajemný prášek, který nazval "zralá rtuť".

Znal i tajemství medicíny Blízkého východu a léčil velmi zvláštními způsoby, které však byly účinné. Léčebné metody, které dnes používají chromoterapeuti (léčí světlem), užíval již dávno. Málokdo ví, že Nostradamus se svými schopnostmi a praktikami by dnes mohl vést i nejlepší kosmetický salon či sexuologickou poradnu. Znal zkrášlující krémy, rtěnky, radil ženám, jak se malovat, zesvětlovat vlasy a podobně. Popsal i prostředky pro muže účinnější než viagra. Jeho lék úspěšně používal i jeden biskup, který už byl "v letech".
Nejdůležitější Nostradamovou činností však bylo vypracovávání horoskopů. Byl o ně obrovský zájem. Dělali je tehdy i známí humanisté Rabelais či Erasmus Rotterdamský. Když publikoval svoje Centurie, Francouzi nemluvili o ničem jiném. Když se splnila jeho předpověď o "mladém lvu, který přemůže starého... ve zlaté kleci mu vypíchne oči a ten zemře v strašných bolestech...", a král skutečně zahynul přesně tak, jak to Nostradamus předpověděl, dav vyzýval inkvizitory, aby ho upálili na hranici. Obvinili ho z čarodějnictví, ale soudci nepochopili zašifrované sloky Centurií (a v jeho prospěch zakročila i jeho patronka, Kateřina Medicejská). Nostradamus si zachránil život. Kateřina jej potom jmenovala svým dvorním poradcem. Nadchl ji především horoskop, podle kterého každý z jejích synů bude králem.

Nostradamus však nechtěl prozradit královně, že synové budou panovat jeden po druhém, jeden po smrti druhého. Vlastní smrt předpovídal dva roky dopředu. Napsal: "Vrátiv se od krále, schovám si dar od něho, nebudu ho již potřebovat, neboť odejdu k Bohu. Moji přátelé a příbuzní mě najdou mrtvého v pracovně."

Dne 30. června 1566 se Nostradamus vrátil od krále s dokumentem, který mu přiznával obrovské panství. Ten den řekl svému příteli de Chavigny, že už nikdy neuvidí východ slunce. Zemřel v noci. Pochovali ho v kapličce františkánského kláštera.

Nostradamova proroctví se těšila obrovskému úspěchu až do konce 19. století. Později papežský edikt zakázal vydávání jeho Centurií, protože se týkaly i úpadku Vatikánu. Nostradamovo dílo využili Němci během druhé světové války, když plánovali útok na Francii. Vysílali rádiem falešné předpovědi o tom, že Francii zničí železní ptáci a zachrání se pouze jižní oblasti. Němcům šlo o to, aby znepokojené obyvatelstvo utíkalo na jih, díky čemuž by mohli svobodně zabrat severní část země.

Nostradamova proroctví se často zneužívají i dnes, když si je mnozí libovolně vykládají podle toho, jak se jim to hodí, a různě je upravují. Jedno je však jisté: Nostradamus se nemýlil, do omylu mohli spadnout pouze jeho interpreti, nezasvěcení do tajemství královské hermetiky - astrologie. Neboť tak jako všechno, i Nostradamovy předpovědi mají dvě tváře: tu venkovní, určenou světu, a skrytou, určenou pouze znalcům.
(han)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2472921
DnesDnes326
VčeraVčera619
Tento týdenTento týden3336
Tento měsícTento měsíc4551

Partnerské weby

apartman banner