Elmwood D. Hummel byl vášnivým rybářem. Jednoho dne roku 1921 se vydal chytat ryby na řeku Sesquehanna nedaleko svého domu ve Winfieldu v Pensylvánii. Protože chytal na mušku, brodil se mělčinami řeky. V ten den náhodou pohlédl do čiré vody pod nohama a uviděl tam plochý kámen, na kterém byly nějaké znaky. Vytáhl ho z vody. A zjistil, že se jedná o destičku z vypalované hlíny s nerozluštitelnými symboly. A p rotože ho v tu chvíli více zajímaly ryby, strčil svůj nález do kapsy kabátu.

Destička se povalovala třicet sedm let mezi různým rybářským náčiním. Tehdy ji našlo jedno z jeho vnoučat a začalo si s ní hrát. Povrch destičky se neustálým používáním vyleštil a znaky výrazněji vystoupily na povrch. Vnouče bylo zvědavé, co ty znaky znamenají, a tak se pan Hummel rozhodl, že by se měl také poučit. A poslal destičku kurátorovi Přírodovědeckého muzea v Chicagu.

Odborníci v muzeu ihned znaky identifikovali a rozluštili. A nestačili se divit. Na destičce byl zápis o zápůjčce asyrského obchodníka z Kappadokie (leží jihovýchodně od Ankary v Turecku) asi z roku 1800 před naším letopočtem.

Žádný z odborníků do dneška nedokázal vysvětlit, jak se tato starověká destička dostala do pensylvánské řeky.
(kýr)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2508350
DnesDnes118
VčeraVčera702
Tento týdenTento týden2189
Tento měsícTento měsíc118

Partnerské weby

apartman banner