Indičtí fakíři nejsou jedinými lidmi, jejichž těla vykazují obdivuhodnou odolnost vůči bolesti, zraněním a nepříznivým vnějším vlivům. V mozambické džungli žije primitivní etnická skupina Napramů. Šamani tohoto kmene nejprve soustřeďují svou magickou sílu a před střetnutím s nepřítelem pokrývají těla bojovníků neviditelnou ochrannou vrstvou. Střely protivníků pak odskakují od těl, jako by se odrazily od tvrdé překážky, a ne zraní je. Po skončení bitvy zázračná nezranitelnost zmizí a válečníci se mohou pobodat či pořezat jako kterýkoli smrtelník.

Zprávu o kmeni přinesli jako první dánští misionáři a potvrdil ji antropolog dr. Jorge Nystrum z Kodaně. „Na vlastní oči jsem viděl, jak od těl Napramů odskakovala kopí a šípy a na pokožce jim nezůstalo ani škrábnutí. Je to především důkaz síly lidské mysli a vůle. Hluboká víra o nezranitelnosti vychází z duše Napramů s takovou intenzitou, že my o tom nemáme ani tušení.“

Udivující vlastnosti lidského těla, které hravě překoná jakékoli fyzické ohrožení, jsou většinou získány letitými náročnými duchovními a tělesnými cviky anebo promyšlenými magickými obřady. Někdy však je člověk obdařen těmito zázračnými schopnostmi jakoby „zásahem shůry“ a působením vyšší moci.

Podobným darem zázračné nesmrtelnosti byli obdařeni i mnozí další mučedníci. Svatého Kryštofa stejně jako africké Napramy nebylo možné zastřelit. Když ho král Lýdie na jihu Turecka chtěl nechat popravit oddílem lučištníků, šípy se odrážely a padaly vedle. V osnabrückém dómu jsou uloženy ostatky svatého Kryšpína a svatého Kryšpiniána. Oba světci byli za panování císaře Maxmiliána nuceni, aby se veřejně zřekli křesťanství a obětování modlám. Když odmítli, pochopové je přivázali ke kůlu a polévali roztaveným olovem. Pak je hodili do ohně a nakonec drželi dlouhý čas v ledové vodě. Nic z toho nevyvolalo u bratrů očekávanou bolest a nezanechalo zranění.
(vlab)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2508360
DnesDnes128
VčeraVčera702
Tento týdenTento týden2199
Tento měsícTento měsíc128

Partnerské weby

apartman banner