Indiánský kmen Kayapů vzpomíná na muže jménem Bep kororoti (Přišlý odjinud). Tajemný cizinec cestoval v zařízení, připomínající strom s větvemi ohnutými až k zemi. Když byl stroj v klidu, větve byly vzhůru, v okamžiku, kdy poslední z nich byla ohnuta zcela dolů, zazn ěla ohlušující rána a klec i s cestovatelem zmizela.

Na skalní stěně poblíž kirgizského města Navoi je série kreseb představujících člověka uzavřeného pod kopulí, z níž vychází mohutný vějíř paprsků, jako znázornění unikátní energie. Lidé, kteří zařízení obsluhují, mají své hlavy chráněny zvláštní maskou. Je to jakási deska či štít, upevněný několik centimetrů před obličejem. Měl zabránit nebezpečí, které hrozí při zasažení elektromagnetickými vlnami či jiným zářením?

Tomu napovídá i další případ z brazilského Rio de Janeira. Na kopci Vintén u vesnice Altafona se v roce 1966 odehrálo cosi zvláštního. V noci došlo k otřesu země a k poškození okolních budov tlakovou vlnou. Jev doprovázel oslnivý záblesk. Případ byl vyšetřován vzhledem k značně vysokým škodám. Po týdnu objevila policie v epicentru výbuchu mrtvá těla dvou brazilských elektroniků, ing. M. J. Vianu a M. P. Daxcruze. Byly nalezeny dvě olověné masky, částečky plechu a lístek s poznámkami o hodině počátku pokusu, o tajemné schránce, nutné ochraně tváří maskami a o čekání na signál. Mrtví nenesli stopy násilí ani popálenin.

Co se oné noci událo? Oba muži před tragédií tvrdili, že našli možnost kontaktu s jinými civilizacemi a že již brzy o tom podají důkaz. Pokusili se tedy cestovat časem? Sestrojili stroj, jehož start doprovázel světelné a zvukové efekty a vzápětí tlaková vlna? Proč mrtvá těla policie našla až po týdnu, když už předtím celý prostor prohledala? Co bylo příčinou smrti, když ostatky nejevily známky zranění? Silný výbuch by je měl rozhodně poznamenat. Ledaže by se ve stejném okamžiku vědci nacházeli v jiném časoprostoru. Znamená to, že se pokus vydařil, ale poutníci časem zahynuli při zpáteční cestě?
(nag)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2506518
DnesDnes357
VčeraVčera630
Tento týdenTento týden357
Tento měsícTento měsíc17864

Partnerské weby

apartman banner