Jedna ze seriózních akcí expertů, zabývajících se výzkumem druhů vymřelých anebo vymírajících zvířat, mířila do afrického Konga po stopách obludy zvané mokele-mbembe. Nebyla to první výprava do oblasti bažin, nedostupné džungle, řídce obydlené maličkými pygmeji, ohraniče né řekou Likouala. Nesnesitelné vedro a vlhkost vzduchu blížící se maximu, mnohé badatele odradilo. Komáři, pijavice, shnilá voda a naprostý nedostatek pitné vody, to vše pomáhalo tajemným pověstem o obrovském dinosaurovi, vyskytujícím se v oblasti, kde nebylo jednoduché se k němu přiblížit. První záznamy o existenci tohoto tvora jsou dvě stě let staré. S popisem přišel však až v roce 1913 německý cestovatel, svobodný pán von Stein zu Lausnitz.

„Mokele-mbembe žije v povodí malých řek, které ústí do větší Likouala. Během výpravy jsme pozorovali jeden exemplář, v části řeky Sanga. Domorodci tvrdí, že toto zvíře má hladkou šedohnědou kůži, bývá velké jako slon. Má dlouhý, tenký, velmi ohebný krk a jen jeden velký zub. Někteří tvrdí, že je to roh a domnívají se, že má velmi dlouhý svalnatý ocas, podobný těm, jaké mají aligátoři. Říká se, že napadá čluny a zabíjí jejich posádky. Žije v jeskyních, vyhloubených proudem řeky v zátočinách křídových břehů. Ve dne se pohybuje po souši.“

Nebyly to jediné zprávy o objevení obludy, ale všechny nebyly průkazné. Až v sedmdesátých letech 20. století se vypravila do nebezpečné džungle Konga expedice specialistů. James H. Powell se specializoval na krokodýly. Američan doktor Roy P. Mackal se už několik let předtím zabýval výzkumem možné existence obludy z Loch Ness.
Vyptávali se domorodců, seznámili se s lidmi, kteří tvrdili, že, mokele-mbembe viděli na vlastní oči. Podle popisu bylo zřejmé, že se obluda v mnohém podobá prehistorickým brontosaurům.

Powell a Mackal se nevzdávali a stále prehistorickou obludu hledali. O rok později se k nim do expedičního týmu přidal zoolog Marcell Agnangna. V roce 1983 na břehu jezera Lac Tele, mokele-mbembe viděli.

Jako svědky si přivedli dva domorodce: „Viděli jsme ho zcela jasně na vzdálenost asi tak dvou set metrů. Zastavil se a díval se na nás. Viděli jsme ho dobře. Měl tenký dlouhý krk a na něm malou hlavu. Měl široký hřbet. Pak jsme se k němu přiblížili, on taky přišel blíž a na vzdálenost nejvíc pěti metrů jsme ho takových dvacet minut pozorovali. Poté se zvíře ukrylo a nikdy víc se nám neukázalo.“ 

Byl to žijící dinosaurus? Je možné, že to byla poslední pravěká obluda, žijící na Zemi ?
(vlab)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2506551
DnesDnes390
VčeraVčera630
Tento týdenTento týden390
Tento měsícTento měsíc17897

Partnerské weby

apartman banner