Úspěšný a velmi kvalitní film o lidické tragédii v Lidicích dokonale mapuje válečnou pomstu, působivě přibližuje nezměrné utrpení a bolest tehdejších obyvatel. Podle historiků bylo brutální vyhlazení Lidic rafinovaným trikem protektora Heydricha, psychicky mělo zlomit celý národ. Starousedlíci ale také připomínali souboj s démony, kteří zdejší obyvatele ohrožovali již odedávna. Spočívala nad obcí tisíciletá kletba?

V minulosti nalezli archeologové cosi nepochopitelného. V zásobárnách na obilí ležely kostry mužů, žen a dětí smíchány se zvířecími, naházeny byly v jámách bez ladu a skladu. Nebožtíci měli přeražené kosti, zřejmě byli brutálně pobiti a obětováni krvelačným bohům. S démony (černými bohy) se lidé v obci potkávali už v 18. století, demonstraci zlých sil však brali jako všednost, naučili se s ní žít. Zdejší kostel ale pro jistotu zasvětili svatému Martinovi, ochránci slabých. Podle známé pranostiky přijíždí na bílém koni (symbolu zásvětí) a tyto listopadové dny uctívali už staří Germáni a Keltové. Uctívali je ale chybné slovo, spíše se jich obávali.

A teď fakta: Je podivné, že Lidice byly zpustošeny podle pravidel starogermánské magie, červen je totiž měsícem záhrobí, je symbolizován černou a stříbrnou barvou (přesně taková je kombinace SS uniforem). Podle mytologie je červen ideálním kontaktním měsícem, můžeme snadno navázat spojení s temnými silami. Jen si vzpomeňte na sv. Jana Křtitele, na červnové slavnosti „druhých čarodějnic“. Dále nás zarazilo, s jakou důsledností byly Lidice vyhlazeny, došlo k vymazání cest i odklonění koryta potoka. Ano, energie krajiny měla být narušena, přetavena. Opravdu šlo jen o akt pomsty? Perverzní divadlo, odplatu za mrtvého protektora Heydricha? Nebo se jednalo o děsivý experiment s cílem vyvolat démony zla, urychlit čas a uspíšit tak zrození „nadčlověka“? Posloužila pomsta jako vhodná záminka a maskování tajné akce? Zřejmě se ale nakonec pokus všem tvůrcům vymkl z rukou.
(sun)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2474845
DnesDnes12
VčeraVčera582
Tento týdenTento týden1186
Tento měsícTento měsíc6475

Partnerské weby

apartman banner