Lidé z Marionu v Ohiu si už dávno zvykli na podivný náhrobek, který stojí ve východním koutě místního hřbitova. Je to působivý monument, elegantní kuželovitý sloup ze světlé žuly, který má na vrcholu kouli z černého mramoru o průměru a si jednoho metru. Památník byl vztyčen roku 1897 nad hrobem Charlese Merchanta a šesti dalších členů jeho rodiny.

Až do července roku 1905 to byl jen jeden ze stovek náhrobků na místním hřbitově. Jednoho letního rána si jeden místní zaměstnanec všiml, že těžká mramorová koule na vrcholu Merchantova náhrobku byla v poněkud jiné poloze než dosud. Byla zcela zřejmě o několik centimetrů otočena a bylo tak možné spatřit nerovný povrch místa, které původně spočívala přímo na podstavci.

Ve snaze zabránit dalšímu otáčení zalili zaměstnanci hřbitova vršek sloupu, na kterém koule spočívala, olovem a betonem. Po dvou měsících se však velká černá koule otočila o čtvrt metru a část, která byla původně vespod se tak objevila na jejím boku.

Mezi davy zvědavců, kteří se na tento div přišli podívat, byli i někteří vědci. Jeden z nich, geolog, posoudil všechny okolnosti a vyvodil z nich závěr, že otáčení těžké mramorové koule je výsledkem nerovnoměrného rozložení slunečního záření – zatímco na jednu stranu koule svítilo slunce, druhá strana zůstávala stále ve stínu. Jiní vědci ovšem poukázali na to, že kdyby se koule otáčela v důsledku tepelné rozpínavosti, musela by se otáčet směrem k jihu – avšak ona se posunovala na opačnou stranu. Časem celý případ utichl. Stále se však najdou lidé i vědci, kteří neustále sledují tento podivný náhrobek a snaží se najít vysvětlení.

A černá koule na hřbitově v Marion – stejně jako řeka Old Man – se stále pohybuje. Co nám chce sdělit?
(vlab)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2456990
DnesDnes116
VčeraVčera736
Tento týdenTento týden116
Tento měsícTento měsíc7936

Partnerské weby

apartman banner