Lidé, kteří uctívali býka, se objevují v nejrůznějších částech světa. Jedna z nejznámějších pověstí je legenda o uctívání Minotaura, napůl člověka, napůl býka. Kde se však vzal tento kult u nás? Souvisí nějak s pohanskými rituály? Jeskyně na Moravě, nazývaná Býčí, vydává svědectví o tom, že býk byl součástí tajuplných rituálů i u nás. Odkud ale přišel kmen, který se usídlil v jeskyni, a byla náhoda, že si vybral zrovna toto místo?

Souvisí to snad nějak s pověstí, podle které se hluboko v podzemí ukrývá bílý býk? V písemnostech z 18. století se objevují historky o zjevení bílého býka planoucího jasným světlem. Varování je důrazné: Běda tomu, kdo naruší jeho klid, či se ho pokusí vyvolat z temnot. Stalo se něco takového osudným obyvatelům jeskyně?

Ve starých příbězích místních lidí se vypráví, že občas za nocí vycházelo z jeskyně silné bílé světlo a ozývaly se strašidelné zvuky, které připomínaly nářek a volání o pomoc. Odkrývání tajemství jeskyně začalo nálezem kovové sošky býčka, která podnítila archeology k vykopávkám. Na čele a obou plecích měla figurka býka železný trojúhelníček, otočený špičkou dolů. Znak ohně směřoval špičkou nahoru. Byla vzorem k vyhotovení sošky egyptská předloha boha Apise? Nebo se jedná o podobnost čistě náhodnou?

Přibližně čtyři desítky nalezených kosterních zbytků (datují se do 5. století před naším letopočtem) byly zpočátku považovány za běžný nález. Zarážející však bylo, že byly pozůstatky rozmetány po celém prostoru jeskyně, některým tělům chyběla hlava, jiným končetiny. Uprostřed na kamenném oltáři ležely useknuté dívčí ruce, byly ozdobené šperky. Původní vysvětlení, že se jednalo o rituální oběť - poctu smrti náčelníka, neobstálo. Našly se totiž zbytky kovářského náčiní. Proč by někdo obětoval v místě, které sloužilo jako jakási dílna? Další vysvětlení , že tu došlo k loupežnému přepadení, má také trhliny. U ostatků zůstaly šperky a další cennosti. Některé z nich, jako například dutý železný prsten, vyvolávají další otázky. Znala snad tato kultura odlévání kovů? Pokud ne, jak se jim podařilo vyrobit tento šperk? A záhad je víc.

Speleologové na jedné ze svých výprav zahlédli hluboko v prostorách jeskyně zjevení obklopené bílým světlem - připomínalo bílého býka. Další historky kolují o objevení cest v podzemí, které mizejí stejně náhle, jako se objevily. Zvláštní zvuky, které jako by pocházely od nějakého neznámého a obrovského zvířete, zaznamenalo více jeskyňářů. Mezi lidmi se také vyprávěly pověsti o nesmírných pokladech, které střeží duchové a roztrhají každého, kdo se je pokusí hledat. V kronice obce Křtiny je údajně zaznamenán případ dvou mladíků, kteří zde přenocovali právě za účelem hledání pokladu. Druhého dne ráno byli mrtví. Co se praví v některých lidových zkazkách z 18. století?

Při kopání písku, který se zde dřív těžil, byly objeveny obrovské stopy neznámého zvířete. Jistý dráteník Jurka přespával u Býčí skály a jednou k němu přišlo jakési ohnivé zvíře. Velkého bílého vola prý občas vídávali lidé z vesnice, jak stojí u východu ze skály, z jeskyně se ozývaly podivné zvuky. Otázek je spousta a klíč k záhadě leží v jeskyni. Jsou tu rozlámané kosti, zbytky zuhelnatělého zrní, stopy ohně. Co symbolizovaly useknuté dívčí ruce položené na plochém kamenném oltáři starém 2600 let? A jak si vysvětlit nalezenou lebku třináctileté dívky, která prodělala trepanaci a podle příznaků hojení pak ještě nějakou dobu žila? Byla jeskyně obývaná lidmi delší dobu a pak došlo k tragédii, když uctívali své božstvo, prováděli nějaký rituál? Probudily se spící síly v podzemí a ztrestaly opovážlivce?

Kdo ví, ale jisté je, že po úlomcích kostí pátrali v 16. století mastičkáři, kteří věřili v jejich léčivou sílu. Třeba je odpověď ukrytá v jeskynní malbě - nejstarší v Evropě, jejíž význam nebyl dosud rozluštěn. Je stará přes 3000 let a připomíná jakousi nepravidelnou mřížku.
(ls)

 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2477256
DnesDnes447
VčeraVčera749
Tento týdenTento týden3597
Tento měsícTento měsíc8886

Partnerské weby

apartman banner