V loňském roce jsme si připomínali 200. výročí narození Karla Hynka Máchy. Z hlediska záhadologického nás může zajímat především to, že byl slavný literát příznivcem záhad a tajemna, přitahovaly ho pověsti, popravy, katovská symbolika, záhrobí a poklady. Zcela nedávno se objevila informace o nalezeném kramářském spise, líčí veřejnou popravu vraha v Litoměřicích. Mácha se údajně na exekuci o sobně chystal, ale smrt si ho našla dřív. Šlo o pomstu osudu? Možná ano.

Už jako koncipient u litoměřického justiciára Durase prožije předobraz svého pozdějšího osudu. Na schodech srazí místního kata Ledvinu, který ohrožoval Máchova chlebodárce. Poopravme i další legendu, týká se nachlazení při hašení požáru stodol. Ve skutečnosti básník nezemřel na zápal plic, nýbrž na tyfus. Pravděpodobně se nakazil při požití závadné vody z pochybného zdroje. Paradoxem je, že 8. listopadu 1836 měl naplánovanou svatbu v pražském kostele svatého Štěpána. Místo ní je toto datum datem jeho pohřbu.

Prvního října 1938 byl Karel Hynek Mácha exhumován a jeho ostatky byly s pompou převezeny na pražský vyšehradský hřbitov. Podle dobových svědectví se během exhumace odehrála podivná příhoda. Na litoměřickém hřbitově se objevuje krásná neznámá žena, po celou dobu sleduje práci dvou hrobníků. Údajně se přišla rozloučit, sto let po romantikově úmrtí! Žena má na sobě honosné oblečení, ale značně staromódní. Přišla se z onoho světa rozloučit některá z básníkových lásek? Došlo ke zhmotnění přízraku? Zapracovala láska, kterou ani čas nerozdělil?

K. H. Mácha byl narozen ve znamení Štíra, své astrologické znamení dokonale reprezentoval. V den „prvního“ pohřbu se Slunce připravovalo na své zatmění na 17. stupni Štíra. Sedm měsíců po „druhém“ pohřbu následuje zatmění Luny (3. 5. 1939). Pokud se pozorně podíváme na Máchův horoskop, zatmění hrála v jeho životě důležitou úlohu. Šlo jen o pouhou náhodu?
(jir)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2698777
DnesDnes105
VčeraVčera704
Tento týdenTento týden2295
Tento měsícTento měsíc13611

Partnerské weby

apartman banner