Rašeliniště na severu Německa, Dánska, Anglie a Irska skrývají podivné tajemství. Za druhé světové války byl v severozápadní Evropě nedostatek uhlí a začala se tedy využívat rašelina. Těžba přinesla zajímavé nálezy. V bažinách se našly mumie lidsk ých těl (mužů, žen i dětí, celkem jich bylo postupně vykopáno kolem tisícovky) z doby bronzové, staré až 2000 let. Těla se tu sem tam našla už dříve, ale během a po druhé světové válce jich bylo vykopáno nejvíce. Každopádně většina z těl nebyla patřičně ošetřena, prozkoumána ani uchována, existují o nich už jen záznamy v dokumentech.

Tělo královny?

Roku 1835 našli v Dánsku kopáči rašeliny tělo ženy. Vzhledem k tomu, že stará legenda praví, že oblastí nálezu kdysi v osmém století našeho letopočtu projížděla vikingská královna Gunhilda (v Dánsku se měla provdat za krále Harolda Bluetoothe), která však byla i s doprovodem přepadena a v bažině utopena, domnívali se všichni, že nalezené tělo bylo královnino a s poctami ostatky pohřbili. O sto let později historikové díky modernějším technologiím a metodám výzkumu ověřili, že nalezené tělo královně patřit nemohlo. Patřilo ženě starší, než byla královna, a plebejského původu.

Další nálezy

Mezi nalezenými mumiemi je i „Dívka z Windeby“. Byla uškrcena stuhou do vlasů, kterou jí byly následně převázány oči. Hlavu měla napůl oholenou, tak si archeologové mysleli, že to byla potrestaná nevěrnice. Nejnovější výzkumu ukázaly, že to byla teprve třináctiletá dívka. Další mumií byl kupříkladu „Tollundský muž“. Zemřel před 2000 lety, byl oběšen a pak pohřben v močále v poloze na boku. Jeho tělo bylo objeveno v roce 1950 dánskými dělníky, kteří se zprvu domnívali, že našli tělo před rokem ztraceného školáka.

V roce 1952 bylo vykopáno tělo „Grauballského muže“. Ten měl proříznuté hrdlo. I v tomto případě se spekulovalo nejprve o tom, že se našla mrtvola muže, který se několik desítek let před tím ztratil cestou z nějaké hospodské pitky. Ale i v tomto případě šlo o mumii starou dva tisíce let. V roce 1984 pracovala těžká technika v Anglii u Lindow Moss nedaleko Manchesteru. Na přepravníku se objevily části mumifikovaného těla. Tyto ostatky už zkoumal specializovaný tým několika desítek odborníků. Určili nejen z jaké doby tělo pochází, ale prozkoumali i obsah střev a určili krevní skupinu této osoby - 0. Šlo o muže ve věku kolem 20 lety, opět pocházel z doby železné. Podle všeho trpěl mírnou artritidou před smrtí pozřel nekvašený chléb. Jak zemřel? Byl uškrcen strunou ze šlachy a několikrát udeřen do hlavy, měl zlomené jedno žebro.

Množství informací, které se vědcům podařilo získat, bylo inspirací k tomu, aby se holandští a dánští experti začali zajímat o starší nálezy mumií v rašeliništích. Snažili se mimo jiné objasnit, zda šlo o rituální oběti, nebo byli mrtví v bažinách potrestaní za nějaký zločin, který spáchali.

Rituál či trest?

Nizozemský vědec Van der Sanden soudí, že nalezené mumie byly spíše oběti bohům. Pro lidi železné byly totiž bažiny posvátným místem, bránou k věčnosti. Proto se také v rašeliništích v různých částech Evropy občas objevily votivní předměty ze zlata a stříbra, zbraně nebo šperky. Některá těla byla zohavená (mumie měla odseknuté končetiny a podobně), v těchto případech mohlo jít o oběť i určitý trest zároveň.

Většina z obětí na tom zdravotně nebyla nejlépe, vnitřnosti byly napadeny parazitickými červy, vědci se u nich setkali se skoliózou, osteoporózou, revmatismem, artritidou, s rozličnými deformacemi i jinými nemocemi. Obsah střev některých obětí prokázal, že před smrtí požily zrna paličkovice nachové - námelu. Mohl ato být součát rituálu, neboť námel způsobuje křeče, halucinace atd.

Jak se těla v bažinách mumifikovala?

Šlo o přirozený přírodní proces, daný podmínkami. V bažinách probíhají zvláštní chemické pochody. V kyselé a vodou prosycené půdě přežívají bakterie těžko, nemohou se tu tak rozkládat ani rostliny a mechy, které v rašeliništích rostou. Ty se tak odumřelé vrství na sebe a chovají se jako houba. Těla pohřbená v takovém prostředí si po celá staletí uchovají vlhkost a jsou přitom chráněna před rozpadem. Mechy navíc produkují tanin, který spolehlivě promění lidskou pokožku v tvrdou a velmi odolnou slupku.
(xar)
FOTO: DÍVKA Z WINDEBY S PÁSKOU NA OČÍCH, AUTOR: BULLENWÄCHTER, WIKIPEDIA.ORG 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2733638
DnesDnes93
VčeraVčera560
Tento týdenTento týden1788
Tento měsícTento měsíc2246

Partnerské weby

apartman banner