Ve starých římských záznamech je popsána zvláštní událost, k níž došlo ve druhé polovině druhého století našeho letopočtu. Připomínku mohou turisté najít dodnes - v Římě na Plazza di Colone o ní hovoří nápis vytesaný do mramorového sloupu vztyčeného na počet Marca Aurelia. Když táhl tento římský císař se svou armádou na území osídlené Kvády, dostal se až do oblasti dnešní Moravy (Římané přišli od Dunaje, jehož tok přemostili pontonem sestaveným z římských lodí, u města Carnutum stále stojí kamenný sloup, kotvící tehdejší ponto nový most, i brána opevněného předmostí na druhém břehu veletoku).

Vojáci postupovali a asi po pěti dnech mělo dojít na soutoku dvou řek k bitvě s Kvády a k zázračnému vítězství Římanů, které podle tehdejších římských historiků zařídil sám Bůh. Během bitvy byli totiž Římané obklíčeni a jejich vyhlídky nebyly valné. Přesto srazili štíty a bojovali. Barbarští Kvádové měli navrch a tak se rozhodli nemrhat silami. Bitvu zastavili s tím, že Římany - početně slabší v nevýhodě - nechají udolat hladem a žízní.

Římští vojáci skutečně již umdlévali, když se nad nimi strhl liják. Chytali dešťové kapky do úst a do štítů, napájeli sebe i své koně. A zatímco je smáčel spásný déšť, na barbary se z nebe prý snesly hromy a blesky, oheň s krupobitím. Zatímco Římanů se oheň ani netkl, hasl, jak se k nim přiblížil, na straně Kvádů jakoby naopak plameny přiživoval. O tom, kde se událost zázračného deště odehrála, nejsou přesné informace.

Někteří historikové se ale domnívají, že to bylo v blízkosti Trenčína. Mají k tomu pádný důvod, neboť na jedné trenčínské skále je vytesaný nápis, který pochází z časů markomanských válek. Jiní ovšem upozorňují, že postup sboru od Carnutum směřoval k Břeclavi (u Mušova byla římská stanice). Novější nálezy římského tábora u Olomouce také naznačily, že Římané postupovali i podél toku řeky Moravy. To by korespondovalo s tím, že zamýšleli zaútočit na sídlo krále Kvádů. Podle popisu římského historika a senátora Tacita leželo sídlo krále Kvádů - Vannia - mezi řekami Moravou a Cusus. Nezařazená řeka Cusus by mohla být snad Kyjovka, jak lze usuzovat z dalších Tacitových záznamů. Na sloupu Marka Aurelia by tak mohl být zobrazen soutok Moravy a Kyjovky u Hodonína. Zázračný déšť pak možná byl nečekaný výron uhlovodíku na hodonínském naftovém poli.
(xar)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2469824
DnesDnes239
VčeraVčera674
Tento týdenTento týden239
Tento měsícTento měsíc1454

Partnerské weby

apartman banner