Francouzský badatel Robert Charroux v jedné ze svých knih vyslovil přesvědčení, že i pouhé kameny a holé skály mohou být obdařeny jistou dávkou rozumu, paměti a specifickým jazykem, s jehož pomocí dovedou komunikovat s lidmi a vyjádřit své pocity. Nelze popřít, že v přírodě nacházíme geo logické útvary, u nichž si nejsme jisti, zda jsou pouhým dílem náhody v přirozeném vývoji anebo zjevným projevem inteligence.

Fontainebleauský les poblíž Paříže byl již od dávnověku pokládán za výjimečně pozoruhodné místo. Zatímco panovníky a jejich lovecké družiny přitahovala nebývalá hojnost zvěře, poetičtější duchy lákaly romantické scenérie a množství bizarních skalních formací. Z pískovce, křídy a granitu jsou zde často do detailu přesně vymodelovány obrovské sochy zvířat. Želvy, hadi, krokodýli, hroši, sloni, ropuchy, medvědi a představitelé mnoha dalších druhů jsou rozmístěni v nevelkých vzdálenostech od sebe a jakoby záměrně soustředěni do skupin. Tuto nebývalou zoologickou zahradu ale zřejmě nevytvořily ruce prehistorického člověka. Povrch skály nejeví žádné známky opracování. Od okamžiku zkamenění nerušeně zvětrává již 30 milionů roků. Jak si tedy máme vysvětlit překvapující tvary kamenů?

Již zmíněný Robert Charroux nabízí strhující řešení, tvrdí, že příroda manifestovala svou nespornou inteligenci a tvůrčí záměry a ve Fontainebleau uhnětla z pískovce zkušební modely svých budoucích nejdokonalejších stvoření. Jiná teorie připouští zásah génia a hovoří o neznámé, zřejmě mimozemské technologii sochařství, která na skalním masivu nezanechává sebemenší stopu. Někdy lze opravdu jen velmi obtížně rozeznat, zda neobvykle tvarovaný geologický útvar má přírodní původ a nebo vznikl uměle.
(vlab)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2471053
DnesDnes265
VčeraVčera623
Tento týdenTento týden1468
Tento měsícTento měsíc2683

Partnerské weby

apartman banner