Pobřeží na sever od Limy lemují obrovské pyramidy, tajuplné svatyně i neuvěřitelně rozlehlá starověká města s honosnými paláci, prostornými náměstími a domy obchodníků. Ve stínu těchto úchvatných architektonických skvostů se jako by ztrácí zdánlivě strohý a nenáp adný chrám v Cerro Sechinu. A přitom je to jeden z nejvýznamnějších a nejsenzačnějších archeologických objevů celé oblasti.

Již v třicátých letech minulého století zde byl nalezen první z velkých kamenných monolitů, které tvořily jakousi ochrannou stěnu před vstupem do chrámu. Dodnes jich bylo odkryto téměř pět set. Většina je skutečnými giganty přesahujícími výšku čtyř metrů. Více než jejich rozměry však překvapují unikátní vytesané obrazy na stranách kamenů. Neznámí autoři zde vytvořili galerii, v níž, jako na slavnostním defilé, dominují vítězní válečníci s ukořistěnými hlavami nepřátel. Proudy krve se valí z hrdel, z očí kanou slzy. Je to oslava porážky útočníka, dobytí nového území nebo pouhý hold krutému násilí?

Další linii představuje ohromující množství nepochopitelných výjevů. Mnohé detaily jako by byly vystřiženy z učebnice anatomie. Useknuté paže, vypreparovaná páteř a vyoperované vnitřnosti. Obrazy šokují svým neobyčejně silným naturalistickým pojetím a nemají obdobu nikde jinde v Peru.

Z Peru známe ještě jednu, i když méně morbidní zprávu o lékařských zákrocích v dávnověku. Dr. Javier Cabrera z Icy vlastní na dvanáct tisíc andezitových kamenů pokrytých rytinami. Značná část představuje scény ze života neznámé vyspělé civilizace. Její příslušníci věděli, že země je kulatá, znali její průměr a uměli vypočíst vzdálenost od Slunce. Disponovali technickými prostředky, které mylně považujeme teprve za náš vynález. Vesmír pozorovali dalekohledy, vyráběli kovové zbraně a vynikajícím způsobem zvládali medicínu. V případě potřeby vsazovali pacientům do čelisti umělý chrup, prováděli transplantace srdce, ledvin a dalších životně důležitých orgánů. Pacient byl při tom napojen na náhradní krevní oběh. O jeho tvrdý spánek se postaralo narkotikum vedené rovnou do průdušnice. K léčbě využívali transfúze krve, kterou odebírali těhotným ženám. A to je velmi pozoruhodné. Teprve v polovině dvacátého století vědci zjistili, že krev budoucích maminek má opravdu léčivé účinky a podporuje imunitní systém. Rytiny na kamenech z Icy jsou velmi realistické, ale nikoli děsivé.

Cero Sechin je jiný. Do nejmenších detailů důkladně zachycené výjevy křičí hrůzou, třesou se bolestí, žalují a kladou otázku: Kým a proč byly tyto děsivé scény zvěčněny?
(nag)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2475240
DnesDnes407
VčeraVčera582
Tento týdenTento týden1581
Tento měsícTento měsíc6870

Partnerské weby

apartman banner