Templáři ze Svaté země přivezli svatému Bernardovi, významnému cisterciákovi, největší tajemství budovatelů Šalamounova chrámu: stavební postupy, deskriptivní geometrii, složitou matematiku a architektonické plány. Do svého týmu museli přibrat židovské specialisty na středověk é informační technologie, jeruzalémského krále i spolupracovníky z řádu zasvěcenců či nepřátele – muslimská súfická bratrstva. Jen tak se dílo podařilo.

Pokud vám deskriptiva či architektura nepřipadají dost záhadné, potom věřte, že doopravdy jsou. Ve 12. století byla valná část Evropy negramotná, a to i v řadách šlechty. Geniální architekturu gotických katedrál dodnes neumíme vysvětlit ani napodobit, i když si myslíme pravý opak.

V roce 1127, deset let po svém založení, se templáři vrátili z Jeruzaléma zpátky do Evropy. Vezli s sebou tajemství měr. Například metru, jedné čtyřicetimiliontiny polárního obvodu Země. Díky zlatému řezu lze už tehdy sestrojit ještě neobjevené Ludolfovo číslo! Symbolizuje ho úsečka a stačí k tomu pouhé pravítko s kružítkem. Rytíři v bílých pláštích přiváželi i tajemství židovského loktu, posvátné míry. Jen malá ukázka geniality: 1200 loktů tvoří židovské posvátné číslo, představuje totiž průměr kružnice, jejíž obvod měří přesně jednu anglickou míli! Pouhá náhoda? Sotva. Právě staré anglické míry v sobě nesou odkaz k importovaným tajům jeruzalémským, ač to málokdo tuší. Ještě jedna názornost: 63360 anglických palců lze dělit na dvě, tři, pět a jedenáct částí, a vždy dostaneme celé číslo beze zbytku. Tedy 63360 je kabalistická formule, zapsaná podle hebrejského číselného kódu. Číslo 63360 se skládá výhradně z prvočinitelů 2, 3, 5, 11. Do Anglie se zvláštní číslo dostalo právě díky templářům. A kde se dalo využít? Právě ve stavebnictví, architektuře. Čas katedrál mohl začít...

Templáři operovali i na severu, v dnešním Lotyšsku, Estonsku a na Litvě, také v Dánsku. Právě na ostrovech poblíž Dánska vznikla celá síť kostelíků, které údajně skrývají další tajemství. Severskou misi vede Theodorik von Treiden, Eskil (Bernardův přítel) a estonský biskup Fulco. V roce 2000 výzkumná expedice provedla radarový průzkum podzemí některých kostelíků. Například pod kostelem Osterlars (Bornholm) technika odhalila čtyři velké bedny v podzemní kryptě. Podaří se je vyzvednout a prozkoumat?
(sun)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2500122
DnesDnes416
VčeraVčera776
Tento týdenTento týden2812
Tento měsícTento měsíc11468

Partnerské weby

apartman banner