Tentokrát vás zavedeme do posvátné krajiny Keltů. Tvoří ji zvláštní magický trojúhelník, alespoň přibližně ho ohraničují města Turnov, Jičín a Mladá Boleslav, střed tvoří oblast Českého ráje. Na cestu si nezapomeňte přibalit ochranný talisman či amulet, budeme se po hybovat v dávných sakrálních končinách. Kdoví, zda je tu pro dnešního člověka bezpečno...

Někteří znalci kraje jsou přesvědčeni, že region kdysi býval jakýmsi rituálním rejdištěm, magickým pódiem. A možná mají pravdu. Stačí se ponořit do skalních soutěsek Českého ráje, souznít s bizarními pískovcovými útvary a popustit uzdu své představivosti.

Torzo hradu Trosky připomíná čertovy rohy, ale ještě více známý symbol rohaté bohyně, pramáti všech božstev i lidstva. Hradní podzemí ukrývá řadu záhad a je zajímavé, že po nové vlně zájmu průzkumníků a záhadologů o zdejší podzemí, byly vstupy do štol bleskurychle uzavřeny, opatřeny mřížemi a zábranami. Úrazy sice hrozit mohou, ale dříve volné přístupy nikomu nevadily, až teď...

Velkou záhadou je Semín, zvláštní plocha obehnaná kamennými valy. Připomíná gigantické hradiště, ale stopy po osídlení nenajdeme, zcela chybí. Vzpomínáme si na podobnou záhadu ze západních Čech, na šumavský Obří hrad u Popelné. Jednalo se o kultovní centra? Byli zde uctíváni bohové z hvězd? Téměř dvěstěhektarová rozloha Semína opravdu připomíná pradávnou přistávací plochu pro létající stroje. V šedesátých letech minulého století poblíž objevil amatérský hledač pokladů Miroslav Polák zvláštní věc, jakýsi starověký kompas či spíše astroláb. Podle neověřených výpovědí byl tehdejšími úřady donucen k odevzdání nálezu a zavázán k naprosté mlčenlivosti. Objev prý zkoumali i policejní a armádní specialisté. Co vlastně našel? To už se zřejmě nikdy nedozvíme, protože hledač je dávno po smrti, a pokud víme, žádné písemné záznamy se nedochovaly ani v archivech, ani v pozůstalosti pana Poláka.

A proč vlastně tato krajina Kelty přitahovala? Nejspíše proto, že ukrývá vstup do zásvětí, do paralelních světů. Možná stačí přijít na správné místo ve správný čas. Několik zvědavců to údajně vyzkoušelo a nestačili se prý divit!
(nov)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2500104
DnesDnes398
VčeraVčera776
Tento týdenTento týden2794
Tento měsícTento měsíc11450

Partnerské weby

apartman banner