Roku 1921 našel švýcarský horník při práci v dolech (těžily se zde zinek a olovo) v oblasti Broken Hill v dnešní Zambii podivnou lebku, která se hodně podobala lidské. Dostala se na stůl antropologa Arthura Smitha Woodwarda, který ji dopodrobna prozkoumal. Podle jeho závěrů byla stará nějakých 40 000 let a vzhledem tomu, že obsah mozkovny činil zhruba 1100 krychlových centimetrů, usoudil, že patřila předchůdci dnešního člověka. Pojmenoval ho člověk rhodézský. Později se a le díky novým metodám výzkumu ukázalo, že je vše trochu jinak.

Lebka (hovoří se o ní nejčastěji jako o lebce z Broken Hill nebo z Kabwe a je uložena v britském Muzeu přírodní historie) byla mnohem starší, její majitel žil již před nějakými 125 tisíci lety. Vědci se domnívají, že tvor, jemuž lebka patřila, byl důležitým přechodovým článkem mezi člověkem vzpřímeným (Homo erectus) a nejranějšími zástupci Homo sapiens, řadí ho k druhu Homo heidelbergensis. Potud tedy mají vědci jasno, ale těžkou hlavu jim dělá něco jiného.

Na lebce je totiž v oblasti levého ucha malý kruhový otvor. Vypadá, jako by zde byla lebka proražena malou osmimilimetrovou kulkou vypálenou ze střelné zbraně! Naznačuje to i skutečnost, že kolem rány nejsou žádné prasklinky, které vznikají běžně při úderu pomalejším a méně razantnějším, než jaký dokáže způsobit kulka. Zároveň na spodní straně lebky chybí kus kosti. Vypadá to, jako by ji utrhl projektil zdeformovaný prvotním nárazem, a střela byla vedena jakoby shora. Přirovnali to ke střelbě z korby terénního vozu nebo nízko letícího vrtulníku, podobně se někdy loví dnes. Kde by se ale v pravěku vzaly střelné zbraně? A ke všemu existuje ještě jeden podobný nález. V Moskvě je v paleontologickém muzeu uložena lebka pratura. Její stáří je údajně shodné se stářím lebky z Kabwe a má mezi očima rovněž čistý průstřel!
(nam)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2469816
DnesDnes231
VčeraVčera674
Tento týdenTento týden231
Tento měsícTento měsíc1446

Partnerské weby

apartman banner