Dominantu Klášterce nad Orlicí tvoří pozůstatky bývalého kláštera cyriaků. Již v roce 1295 se o něm zmiňovala bula Bonifáce VIII. Některé pozoruhodné objevy ale naznačují, že tradice vykonávání náboženských rituálů je zde mnohem starší a sahá až do předkřesťanských dob. Na místě dnešního hřbitova byly vykopány hliněné urny ze žárového pohřebiště a kamenná umrlčí hlava, o níž ani netušíme, k jakým magickým obřadům sloužila. Pod podlahou kostela je podle pověsti zazděn pohanský ob ětní stolec.

Na chrámové klenbě se nacházel nápis „Chrám tento Nejsvatější a nerozdílné Trojice Boží vystavěn byl v Létu 453 od Narození Božího“. Pokud je tato informace pravdivá, pak to je nejstarší kostel v Čechách. Další důkazy o datu výstavby ovšem neexistují. Kostel sice zůstal zachován, ale přilehlý klášter v roce 1421 vypálili husité. Požár zničil všechny písemnosti, v nichž bychom mohli najít potřebné údaje.

Podrobná prohlídka chrámové klenby záhadu ještě zdůraznila. Šokovaní restaurátoři objevili pod sporným nápisem s datem další, mnohem starší text. Zatím se ho však nepodařilo rozluštit.

Série nevysvětlitelných nálezů vyvrcholila v roce 1955, kdy zedníci při opravě fasády odkryli malby dvou zvláštních postav. Asi jeden metr vysocí tvorové mají na hlavách helmy zdobené podivnými stromkovitými útvary. Někteří badatelé je považují za antény na přilbách skafandrů. V takovém případě by ony úzké pásy za zády bytostí mohly představovat spojovací kabel. Na některých místech světa byly nalezeny podobné výjevy. Před tisíci lety je do kamene vyryli také obyvatelé peruánského Toro Muerto. Postavy jsou zde spojeny se zemí jakýmsi kabelem a jejich hlavy zdobí přilbice s četnými výčnělky. Na nejzdařilejších vyobrazeních až podezřele přesně připomínají kosmonauty. Není to udivující shoda?

Historikové se k původu a významu výjevu na zdi kláštereckého kostela doposud nevyjádřili. Dokonce neurčili ani přesné stáří maleb, které ale nesporně vznikly před stovkami let. Záhadou zůstává, proč je autor umístil tak vysoko, kde nutně potřeboval lešení, a jak je vůbec možné, že se objevují na tak významné církevní stavbě. Byly spojovány s něčím, co se odehrálo na obloze? Jsou odrazem sice neobvyklé, ale přesto konkrétní události. Podle jedné z teorií představují ďábla. Proč se ale tak liší od obvyklého vyobrazení tohoto představitele zla? Jak s postavami souvisí nedaleké okno, které lemují ornamenty stejné barvy, v nichž je zakomponován zatím nerozluštěný nápis? Odpovědi zatím zcela postrádáme.
(nag)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2475243
DnesDnes410
VčeraVčera582
Tento týdenTento týden1584
Tento měsícTento měsíc6873

Partnerské weby

apartman banner