Na konci ledna roku 1959 se vydala na sever Sverdlovské oblasti v tehdejším Sovětském svazu devítičlenná skupinka mladých lidí (dvě dívky a sedm chlapců). Šlo o studenty a členy lyžařského klubu Uralského polytechnického institutu ve Sverdlovsku (Jekatěrinburgu), měli v plánu během více než dvoutýdenního pochodu projít úsek hřbetu Pojasovyj kámen a vystoupit na horu Orten a Ojko-Čakur. Vedl je nadaný student pátého ročníku Igor Djatlov, který byl zkušeným turistou a tá borníkem.

Ale z této zimní výpravy do tajgy se už nikdo nevrátil. Přátelé pohřešovaných a členové jiných turistických oddílů se vydali po jejich stopách a nakonec je skutečně našli - respektive už jen jejich mrtvá těla. Ke konci února nejprve objevila záchranná četa na svahu hory Cholatčachl (Hora mrtvých) jejich stany zpola zasypané sněhem a na několika místech prořezané. Ve stanech kupodivu zůstalo oblečení, doklady i peníze (k loupežnému přepadení tedy evidentně nedošlo).

Zhruba o půl kilometru níž pak pátrači našli první dvě těla a zbytky ohniště (studenti byli jen ve spodním prádle a měli popálené končetiny). Na začátku března pak byly pod sněhem dohledány i ostatky dalších tří obětí tragédie. U nich byla zjištěna poranění v obličeji a na odkrytých částech rukou. Zbývající čtyři těla studentů (omrzlá a také bez vnějšího ošacení) se podařilo najít až v květnu. Nenesla viditelné stopy po zraněních, ale pitva odhalila četné zlomeniny žeber i další zranění. Přitom chyběly znaky použití zbraní. Pro všechny bylo velmi šokující zjištění, že jedné z dívek chyběl jazyk a měkké části úst. Začalo důkladné vyšetřování. Denní záznamy, které si výprava vedla, prokázaly, že ještě prvního února bylo vše v pořádku.

Co se pak u Hory mrtvých odehrálo? Byla vyslovena řada hypotéz, o tragédii se napsalo množství článků a byl natočen nejeden dokument, ale zůstávala dál záhadou. Vyšetřování nakonec skončilo prohlášením, že příčinou úmrtí byla spontánní síla, jíž oběti nebyly schopné čelit.

Spekulace

Hovořilo se o radioaktivním ozáření, podivných ohnivých koulích i lavině. Radiologické vyšetření sice na několika kusech oděvů našlo nějakou radiaci, ale zanedbatelné hodnoty, zdraví nikoli nebezpečné. Ohnivé koule spatřili na vlastní oči ke konci března záchranáři. Vyděšení pozorovali, jak se k nim v časných ranních hodinách blíží světelné kolo. Pak se skrylo za horou, ale ještě před tím se ve středu kola objevila hvězda, zvětšovala se, pak oddělila od kruhu, padala k zemi. Byli přesvědčeni, že viděli UFO. O ohnivých koulích pak promluvili i místní občané, tvrdili, že je vídají poměrně často. Pátrači vyslali okamžitě radiogram do štábu. Byli však ujištěni, že šlo o test vodíkového paliva, který se odehrál v dostatečné vzdálenosti. Vysvětlení ale bylo jiné. Na kosmodromu Bajkonur startovaly a testovaly se mezikontinentální bojové střely, dopadaly na polygon na Kamčatce. Pozorování ohnivých koulí se skutečně shodovalo s harmonogramem odpálení raket.

Soudní znalci na základě charakteru většiny zranění došli k názoru, že byla těla vystavena tlaku dvou vrstev - měkké a tvrdé. Vyslovili hypotézu, že na vině byla lavina, byť je v oblasti lavinové nebezpečí minimální. Pozdější rozbor meteorologické situace naznačil, že lavina spadnout mohla. Stany byly důkladně zahloubeny ve sněhu, proto je lavina nestrhla. Stěny stanů byly rozřezány od toho, jak se mladí lidé v panice snažili dostat ven. Proč se ale rozdělili do skupin? Proč si však ze stanů nevytáhli oblečení, když bylo ke třiceti stupňům pod nulou? Proč utíkali pryč, když pravděpodobnost pádu druhé laviny byla mizivá? I tato verze má trhliny a mrtví prý měli navíc podobně oranžovou barvu pleti. Jistý lesní dělník tvrdil, že v této lokalitě už podobným způsobem zahynuli (o rok dříve) dva lovci. Našli je až po 3 týdnech, také polonahé a omrzlé, i oni měli mít zvláštní oranžovou barvu.

Nové vysvětlení

Někteří záhadologové se domnívají, že paniku, zkratové jednání a následnou smrt studentů mohl zavinit infrazvuk. Tření masy sněhu o podklad je skutečně může vyvolat, ale zdrojem mohl být i vítr. Infrazvuk je schopen vyvolat strach, šílené reakce, halucinace. Lidé jsou v takové situaci pod vlivem vidin schopní napadat se navzájem, ublížit sami sobě. Mohly ale halucinace způsobit i fyziologické změny na kůži, vyvolat změnu barvy pokožky? Je známo, že u lidí v hypnóze lze způsobit takové změny, aniž by k tomu byl důvod. Ale důkazy chybějí, nikdo se nedozví, co mladí lidé doopravdy před smrtí prožili.
(nam)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2469822
DnesDnes237
VčeraVčera674
Tento týdenTento týden237
Tento měsícTento měsíc1452

Partnerské weby

apartman banner