Sibiřské jezero Bajkal existuje již asi 30 milionů let, je to svého druhu největší vodní nádrž na světě. A jakkoli se dlouhá léta vědci a záhadologové snaží odhalovat jeho tajemství, stále jsou na začátku. Co je sem vá bí?

Ostrovní zeď
Na největším ostrově jezera - Olchon - bylo nalezeno kamenné zdivo bez jakýchkoli zpevňujících materiálů. Prastará zeď je dlouhá zhruba 300 metrů a odděluje mys vystupující do vody. Vědci se domnívají, že jde o pozůstatky kultury Kurykan z období mezi pátým až desátým stoletím našeho letopočtu. Důkazy ovšem chybějí. Někteří badatelé vystoupili s teorií, že šlo o kultovní stavbu, která ukrývala sakrální místo. Vyloučeno to není, za zdí odkryli archeologové hroby. Jiná hypotéza hovoří o tom, že zeď byla postavena na obranu proti nepříteli. Také to může být zčásti pravda, vždyť na východní straně jsou viditelné zbytky příkopu a vertikálně zde nastavěné ploché kameny mohly mít význam pro obranu před útoky cizích bojovníků.

Bajkalské větry
Zapředete-li rozhovor s rybáři, dozvíte se, že je děsí vítr. Když vyplují na jezero, nikdy si nejsou jistí, co je čeká. Bouřka může přijít bez varování, silný vítr vzniká zcela náhle i za jasného dne. Možná za to může specifická zeměpisná poloha jezera, které je obehnáno horami a připomíná tak velkou propast. Rybáři mají větry pojmenované podle síly, způsobu chování a podle strany, odkud přicházejí. Za nejhrozivější považují sarmu (název nese podle místní řeky), tento vichr vytváří jakýsi aerodynamický trychtýř, zužuje se dolů k ústí údolí. Když udeří, jsou rybáři bezbranní, převrací jejich lodě, mnohé už utopil.

Fata morgana
Ačkoli tu nezažijete mnoho horkých dní, můžete se setkat s jevem, který se nejčastěji vyskytuje na poušti. Fata morgana se tu vyskytuje tak v deseti až patnácti dnech ročně, vzniká ve sluncem rozehřátém vzduchu. Sluneční paprsky odražené od hladiny jezera vytvářejí obrysy a siluety, které vás oklamou. Můžete spatřit horu, vesnici, loď…

Šamanská skála a šamanské tradice
Na mysu Burchan je skála se dvěma vrcholky z bílého mramoru, pokrývá ji červený lišejník. Je považována za jednu z devíti svatyň Asie, říká se jí Skála šaman. Pravdou je, že šamanské tradice stále silně ovlivňují lidi žijící u jezera. Na ostrově Olchon se prý zdržují podle burjatských pověstí bajkalští duchové, snad proto se tu také každý rok koná sjezd šamanů celého Ruska.
(šál)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2457408
DnesDnes534
VčeraVčera736
Tento týdenTento týden534
Tento měsícTento měsíc8354

Partnerské weby

apartman banner