Aby bylo jasno – v tomto případě nejde o tradiční pojetí rozdvojení, tedy psychickou poruchu člověka, ale o doslovné zdvojení se, kdy nějaká bytost žije v určitém místě, což potvrzují svědci, a zároveň přebývá na jiném, což potvrzují zase jiní svěd ci.

Začněme vyprávěním jednoho známého badatele paranormálních jevů: „Nebyl jsem doma už několik dní. Spojení s rodinou jsem udržoval telefonem. Večer před tou památnou událostí jsem jim sdělil, že druhý den v 9 hodin telefonem řeknu, kdy se vrátím.

V určený den moje manželka marně čekala na telefonát. Když nikdo nevolal, přešla na konec chodby ke koupelně. Když procházela kolem dveří mého pokoje, uviděla, že tam jsem. Byla v šoku. Nevěděla, jak mě propásla. Vchod do bytu je vedle kuchyně a nikdo nemohl projít do mého pokoje, aniž by ho neviděla. Já stál u psacího stolu, probíral jsme se rukama rukopisy na něm. Hlavu jsem prý měl nakloněnou na stranu, viděla mě zřetelně z profilu. Chtěla se přivítat, udělala krok, a v tu chvíli byla v místnosti sama. Šla dál do koupelny a vtom uslyšela telefon. Bylo přesně 9.30 hodin. Viděla mě tedy v okamžiku, kdy jsem vytáčel číslo na svém telefonu. Za hodinu a půl už jsem skutečně byl doma.

Když jsem si vyslechl příběh, zamyslel jsem se. Poprvé v životě jsem se ocitl v roli přízraku. Měl jsem z toho divný pocit ohrožení… Plynuly dny a měsíce, ale v mém životě se nic nezměnilo a ona situace už se nikdy neopakovala.“

Něco podobného se stalo také spisovateli Martynovi: Byl na návštěvě v jednom městě a v tutéž dobu s ním besedovali čtenáři v jiném. V minulosti by se našla řada podobných příhod. Například tak mnohokrát za svůj život demonstrovala své rozdvojení vychovatelka penzionu šlechtičen Emilie S., Francouzka z Dijonu. Před zraky svých svěřenek se rozdvojila a dvojník prováděl stejné pohyby jako originál. Jindy ležela v posteli a její dvojnice se procházela po pokoji. Jednou dívky viděli vychovatelku sedět ve třídě za stolem a současně druhou okopávat venku záhon. Příběh skončil tím, že rodiče si vyděšené dívky všechny odvezli domů.
Se svým dvojníkem se setkal i básník Vjazemský: „Jednou večer jsem se vracel do svého bytu a uviděl jsem, že se u mne v pracovně svítí. Ptal jsem se sluhy, kdo je tam. Odpověděl, že nikdo, a podal mi klíč od místnosti. Odemkl jsem, vešel dovnitř a tam u stolu seděl nějaký člověk a psal. Přistoupil jsem k němu, přečetl si napsané, vykřikl, chytil se za prsa a upadl jsem v bezvědomí na zem. Když jsem se probral, už jsem nikoho neviděl, ale to, co napsal, jsem si vzal a schoval, s nikým o tom nemluvil. Než umřu, přikážu, aby mi to dali do hrobu. Jsem přesvědčen, že jsem viděl sebe sama psát.“

Tak viděli údajně své dvojníky Goethe, Maupassante a další. V roce 1810 dostal v Řecku básník lord Byron horečku. V téže době ho viděla celá řada známých na londýnských ulicích. Jako odpověď na dopis jednoho ze svědků Byron bez veškerých emocí napsal: „Nepochybuji, že se můžeme (jak, to nevím) rozdvojit. Který z dvojníků v daném čase je skutečný, nechám rozhodnout vás. Já jsem jen spokojen s tím, že se moje druhé „já“ chovalo dvorně.“

V současné době se problematikou dvojníků zabývá americký psychiatr Glan Gobbard. Jeho závěry o setkání s vlastním dvojníkem jsou velice optimistické: „Při setkání s dvojníkem si člověk uvědomí, že druhý život existuje, že má své druhé já, které bude existovat i po jeho fyzické smrti.“ Jinak řečeno – podle Gobbarda setkání s dvojníkem znamená něco jako pozdrav z onoho světa, nikoli pozvání na onen svět.

Jiný americký psychiatr, James Grottstain je přesvědčen, že žádný takový fenomén neexistuje: „Většina lidí se potkává s podobnými bytostmi jednou nebo dvakrát za život a považuje to za normální věc.“ Hovořil s mnoha lidmi, kteří potkali dvojníka, a všichni mluvili o silném pocitu uspokojení, když se fantom objevil před nimi.

Parapsycholog Janet Dobbs z Kanady přesvědčuje, že dvojník je informačně-energetický objekt, který z jedné strany jakoby existuje uvnitř člověka, ale současně může existovat i samostatně. Má přístup k informacím chráněným v jediném informačním poli a plní funkci agenta-ochránce, když fyzický nositel potřebuje pomoc a ochranu.
(ksa)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2429156
DnesDnes757
VčeraVčera742
Tento týdenTento týden4354
Tento měsícTento měsíc24635

Partnerské weby

apartman banner