Na Sedlčansku působil legendární regent ve službách Rožmberků, pravověrný alchymista, podnikatel a podivín Jakub Krčín. Dodne s se o něm říká, že vlastně nikdy nezemřel.

Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan se narodil 15. 7. 1531 v Kolíně. Působil v klášteře na Třeboňsku, tady se seznámil se zakázanými knihami, mimo jiné s okultními spisy. Dopracoval to až na rožmberského regenta, což byla funkce velmi významná. Krajinu démonů pojistil důmyslnými vodními díly, zlo navěky spoutal, aby neohrožovalo majitele panství a zdejší lid. Krčín byl velmi inteligentní člověk, workoholik, údajně pracoval až 19 hodin denně. Na svém území si u Křepenic vybudoval zajímavou tvrz podle pravidel posvátné geometrie. Zde se věnoval alchymii, krajem se začaly šířit povídačky o paktu s ďábly. Zbytky alchymistických fresek jsou ve tvrzi dodnes, symbolizují různá mystéria a hovoří tajným jazykem zasvěcenců.

Také se říkalo, že sedlčanský pán objevil tajemství nesmrtelnosti (či spíše sám na sobě vyzkoušel dávný recept) a nikdy nezemřel. Podezřelé indicie tyto spekulace přiživují dodnes, posuďte sami: Za prvé rok před svou smrtí nechal nákladně renovovat kostel v Obděnicích, do zdi zasadí vlastní náhrobní desku s podivným textem v latině, ponechal jen prázdné místo na datum úmrtí. Za druhé toto datum nebylo nikdy doplněno, nikdo (ani jeho dcery!) totiž nebyl schopen říci, kdy Krčín skutečně skonal. Shodli se jen v tom, že to bylo někdy od 18. ledna do 10. února 1604. Za třetí se při rekonstrukci kostela zjistilo, že regentova hrobka zeje prázdnotou. Tajemství smrti je údajně zašifrováno v onom záhadném latinském textu na náhrobku. Rozluštit tento jinotaj se ale zatím nikomu nepodařilo.

Co se doopravdy přihodilo? Zahrál si s bližními a spolupracovníky Jakub Krčín na schovávanou? Nechal se tajně pohřbít jinde? Nebo na sobě opravdu aplikoval účinky tajemného kamene mudrců? Či snad nezvládl magické operace a sám čert ho odnesl do pekla jako doktora Fausta?
(jir)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2433554
DnesDnes548
VčeraVčera729
Tento týdenTento týden3672
Tento měsícTento měsíc3672

Partnerské weby

apartman banner