Je překvapující, že ve věku družic a počítačů stále existují velké rozlohy neprozkoumané země. Nevíme prakticky nic o hlubokých mořích, která pokrývají dvě třetiny povrchu naší planety. Dá-li se věřit svědkům, dinosauři stále žijí jak v nejhlubší džungli, tak na nejvyprahlejších pouští ch.

V africkém Kongu se pátrá po mokele mbembe, což podle všech zpráv není nic jiného než tvor podobný brontosaurovi, který se měl naposledy procházet bažinami Země před desítkami milionů let . Nad horkou pouštní krajinou jihozápadu USA vídají svědkové něco úplně odlišného – létajícího dinosaura se zubatými čelistmi a blanitými křídly. Říká se mu hrozivý létající ještěr. Ani v Austrálii na druhé straně světa nechybí podobné nestvůry. Místní domorodci už dlouho vyprávějí o gigantických tvorech, kteří se toulají odlehlým australským bušem.

Jakým způsobem však mohly tyto nestvůry přežít? Existují dva způsoby, jakými lze k této otázce přistupovat. Skeptičtí vědci tvrdí, že řešení je zřejmé. Kdyby nestvůry existovaly, byly by chyceny, avšak protože nebyly chyceny, očividně neexistují. Tento způsob dokazování je na první pohled přesvědčivý, ale má své slabiny. Stále je třeba vysvětlit existující pozorování těchto zvířat. To se provádí pomocí argumentu, že jsou to omyly při pozorování známých zvířat, například přerostlých ryb nebo velkých ještěrů.

Tento přístup pokládají za nesprávný zase jiní vědci. Založili vlastní odvětví – kryptozoologii (studium neznámých živočichů) a uznávají výpovědi svědků. Uskutečnili pozoruhodné expedice, aby se tyto tvory pokusili najít. Většina kryptozoologů věří, že je jen otázkou času, kdy se podaří objevit přesvědčivé důkazy.

V odpověď skeptikům kryptozoologové výmluvně poukazují na jiné přežívající druhy, které byly kdysi pokládány za vyhynulé, avšak dnes je o nich známo, že jsou stále naživu.
(vlab)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2501394
DnesDnes363
VčeraVčera680
Tento týdenTento týden4084
Tento měsícTento měsíc12740

Partnerské weby

apartman banner