Na japonském ostrově Jezo, na Sachalinu a Kurilách žijí poslední skupinky kmene Ainuů. Sami si říkají „chlupatí lidé“. Jejich tělo je nadměrně zarostlé a nese další atypické znaky, jako kdyby bylo směsí mnoha ras. Ainuové mají širokou plochou tvář, bílou barvu pleti, vlasy charakteristické pro původní obyvatelstvo Austrálie a někteří etnografové jim připisují shodné znaky s domorodci v tichomořských ostrovech. Odvážná hypotéza tvrdí, že jsou potomky prastaré rasy, která přečkala potopu světa. Nikdo však ve skutečnosti neví, odkud tento záhadný národ přišel a kde a proč se zrodily podivné rituály, které provádí od nepaměti.

Ainuové mají naprosto nepochopitelný vztah k medvědům. Zabíjejí je, kdykoliv se jim naskytne příležitost, medvědí maso je jejich hlavní potravou a kůže oděvem. Přesto tento druh zvířete nazývají kamui, což znamená bůh, a na jeho počest pořádají zvláštní svátek.

Unikátní svátek medvěda je zřejmě ozvěnou prapůvodních rituálů ze samotného úsvitu lidských dějin. Dešifrováním jeho poselství bychom rozehnali nejen opar tajemství, obklopující kmen Ainuů, ale snad také rozluštili jednu z největších historických záhad.

V roce 1987 rumunský geolog Christian Lascu spolu se skupinou speologů prozkoumával Bihorské hory. Při jedné z výprav se mu na hladině podzemní řeky podařilo proplout do obrovské krápníkové jeskyně. Její původní vchod byl zasypán již před mnoha tisíci lety, v dávných dobách však musela sloužit jako kultovní místo. Celé dno bylo pokryto množstvím medvědích lebek a kostí sestavených do symetrických křížů. Američtí vědci, kteří byli přizváni, aby nález prozkoumali, odhadli stáří těchto kosterních zbytků na 75 000 až 85 000 let.

K jakým magickým rituálům jeskyně sloužila a kdo ji tak svérázně vyzdobil, se nepodařilo odhalit. Jisté však je, že se zde odehrávalo cosi sžíravě tajemného a že své obřady zde provozovalo na svou dobu neobyčejně vyspělé společenství. Všechny kříže z kostí, a jak nutno připomenout staré kolem 80 000 let, jsou totiž naprosto přesně zaměřeny podle světových stran.
(ngn)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2475538
DnesDnes127
VčeraVčera579
Tento týdenTento týden1879
Tento měsícTento měsíc7168

Partnerské weby

apartman banner