FOTO: JEDNA Z GUADALUPSKÝCH MADON, ZDROJ FOTO: GUIDEPOSRTS.ORG
„To je neuvěřitelné,“ s úžasem vydechl americký vědec dr. Callagan z Ústavu pro kosmický výzkum NASA, když si začal pod lupou prohlížet obraz Guadalupské madony, vzniklý dodnes neznámým a údajně zázračn

ým způsobem na plátěné tunice jednoho indiána. Dr. Callagan, ale i další odborníci, kteří obraz podrobně zkoumali, skutečně nenašli na plátně žádné stopy po tazích štětcem, nenašli tam dokonce ani žádné barvivo! Jako kdyby byl obraz do tkaniny nějakým neznámým způsobem barevně vypálen.

 

To vše potvrzovalo starou legendu, která se ke vzniku tohoto záhadného obrazu váže. Podle ní navštívil v prosinci roku 1531 prvního mexického biskupa, františkána Juana de Zumarraga, indiánský věřící Juan Diego a prosil ho, aby v místě zvaném Cerro de Tepeyac nechal postavit kapli. Je prý to přání Panny Marie, která se mu pravidelně zjevuje. Biskup mu samozřejmě nevěřil a aby se ho zbavil, chtěl po něm nějaký důkaz, že mluví pravdu. Juan za několik dní přišel znovu a přinesl několik květů kastilské růže, která v onom ročním období nemohla kvést. Dala mu je prý sama Panna Maria, aby je odevzdal biskupovi. Indián nesl květiny v tunice a když ji rozevřel a květiny vypadly na zem, zjevila se všem přítomným deseti osobám Panna Marie. V tomto okamžiku zůstalo nebeské zjevení zobrazeno na širokém plátně oděvu, ve kterém byly květiny. Biskup, poděšený a užaslý z toho, co viděl, nechal skutečně kapli v Cerro de Tepeyac postavit. Tunika Juana Diega tam byla vystavena jako posvátný obraz.

Nebyla to však legenda sama, která dala podnět k odbornému prozkoumání tuniky s obrazem. Vědce zajímala spíš nevídaná trvanlivost a zachovalost plátna. Látka tuniky byla utkána z agávového konopí, které se přibližně za dvacet let rozpadá, ale v tomto případě vydržela v horku, vlhku a prachu bez porušení více než čtyři sta let! Při chemické analýze nebyla nalezena žádná ochranná vrstva nebo apretace, nebylo tam dokonce nalezeno ani žádné minerální, rostlinné či živočišné barvivo. Největší překvapení však vědce čekalo, když v panence oka zobrazené Panny Marie objevili jakési miniaturní postavičky. Jak víme, v panence lidského oka se odráží vše, co v daný okamžik vidíme, a tak vědci tuto malou skvrnku na obraze podrobili důkladné prohlídce. Dr. Tonsmann, který se zabývá dešifrováním podrobností na družicových snímcích Země, provedl digitalizaci obrazu oka Guadalupské madony. Užaslý dr. Tonsmann zjistil, že v panence oka Panny Marie se odráží indián rozevírající svou tuniku před františkánem, onen františkán, po jehož tváři stéká slza, jeden mladý venkovan, který má ruku na vousech s výrazem úžasu a ještě pár dalších osob. Tedy přesně to, o čem mluví stará legenda a co zapsal neznámý autor v první polovině 16. století.

Je zcela nemožné, aby na tak malé ploše, jako je panenka lidského oka namalovaná v životní velikosti, mohl nějaký miniaturista nakreslit všechny tyto detaily, prostým okem nerozeznatelné. Členové studijní komise, kteří marně hledali pro vznik obrazu nějaké vysvětlení, vše nakonec prohlásili za zázrak.
(nag)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2502749
DnesDnes254
VčeraVčera748
Tento týdenTento týden1001
Tento měsícTento měsíc14095

Partnerské weby

apartman banner