Staré čínské mýty vypráví o pěti plujících sídlech: „Neznámo proč pět božských vrcholů nekotví přesně, a proto neznají své stálé místo jako loď na řece. Volně a bezcílně, kam je větry zaženou plaví se sem a tam po Hlubině návratu v Tichém oceánu. Když se rozběsní bouřka s prudkým vlnobitím, božské vrcholy s paláci se od sebe vzdálí a bohové se nemohou navštěvovat.“

Pak podle legendy dojde ke katastrofě. „Ale běda. Božské vrchy se znovu uvolnily a mořské proudy a vlnobití je zahnaly až na severní konec Hlubiny návratu. Tam se zhroutily a potopily. Bouřka, stále prudší a prudší, bohy vyhnala z komnat velmi rychle. Není to přesné vylíčení útoku, který zničil základny tak rychle, že překvapená posádka nestačila sbalit ani to nejnutnější? Existovala ale i ostrovní základna? Najdeme v historických dokumentech potvrzení její existence? Kupodivu ano!

Mexičtí Mixtekové vyprávěli o hoře, na níž stálo nebeské sídlo bohů. Žili tam pokojně až do doby, než přišla potopa a většinu z nich zahubila.
V petrohradské Ermitáži je uložen papyrus z období XII. dynastie, tedy asi 4000 let starý. Je to jediná zachráněná součást rozsáhlého díla, které sepsal písař Amenaa. Na dochovaném fragmentu se píše o lodi, která se cestou z měděných dolů zpět do Egypta potopila. Jediným, kdo se zachránil, byl velitel. Podařilo se mu doplavat k neznámému ostrovu. Tam rozdělal oheň a přinesl bohům oběti. Pak se setkal s Hadem, který mu sdělil, že z původního ostrova zbyly jen trosky a i ty se záhy potopí. Pak vyprávěl proč.
„Bylo nás tu celkem padesát sedm Hadů, mé děti a bratři… A jednou spadla hvězda a oni se od ní vzňali. Stalo se to, když jsem tu nebyl. Umíral jsem zoufalstvím nad nimi.“

Ostrov, na němž se zachránil Egypťan, byl tedy součástí většího celku zničeného úderem z nebes. Kde se asi nacházel? Někteří badatelé se domnívají, že někde v Rudém moři. Loď prý mířila tradiční cestou na Sinajský poloostrov, kde se těžila měď již před 4000 lety. Papyrus ovšem končí sdělením, že po čtyřech měsících připlula z Egypta loď a po dalších dvou měsících byl trosečník doma. Tato doba by starým mořeplavcům stačila k doplutí z Evropy do Ameriky a vylučuje, že se jednalo o ostrov ve Středozemním nebo Rudém moři. Pravděpodobněji bychom ho měli hledat v Indickém oceánu.
(vlab)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2500424
DnesDnes73
VčeraVčera645
Tento týdenTento týden3114
Tento měsícTento měsíc11770

Partnerské weby

apartman banner