Pana Bohumila V. z Mariánských lázní zajímá: „Za první světové války prý zmizel u Dardanel batalion vojáků. Nemám přesné informace o tom, kolik jich bylo, ale byla to velká záhada. Mají současní badatelé nějaké vysvětlení?“
Nad touto tajemnou událostí si lámal hlavu nejeden historik zabývající se dějinami první světové války. Jak vysvětlit, že najednou zmizí beze stopy šestnáct důstojníků a dvě stě padesát vojáků? Okolnosti toho, co se tenkrát stalo, nejsou jasné dodnes. Dezertovali? Tato hypotéze se jeví jako nepravděpodobná.

Britští důstojníci společně s mužstvem pocházeli z královského sandringhamského panství a službu v armádě považovali za svoji čestnou a vlasteneckou povinnost. Naposledy prý byl batalion spatřen 12. srpna 1915 - dva dny poté, co dorazil na místo vojenských operací. Postupoval, útočil a zdá se, že odříznut od ostatních jednotek pronikl do blízkosti tureckých pozic. Pak už nikdy nikdo sandringhamské nespatřil. Nebylo však ani v krutých bojích obvyklé, že by útok z tak velké skupiny lidí nikdo nepřežil. Pátrání v tureckých zajateckých táborech se však ukázalo také jako bezvýsledné. V roce 1965 se ozval svědek - ženista Frederick Reichardt, který tvrdil, že při útoků vojáků ze Sandringhamu na lesní pozice Turků spatřil podivný jev: britští vojáci se prý střemhlav vrhli do asi osmi homolovitých útvarů ležících těsně nad zemí. A tato podivná oblaka se pak následně vznesla k obloze a po vojácích nezanechala ani stopu.

Blouznění starého pána, prý očitého svědka? Našli se lidé, kteří měli pro tento popsaný jev své vysvětlení: šlo o zásah z Boží vůle. Mladí vojáci měli být vzati na nebesa dříve, než jejich ruce pošpiní krev zabitých, dříve než poznají hrůzy první světové války. Nebo unesli sandringhamské mimozemšťané? Ano, i taková hypotéza se vyskytla. Třetí hypotéza nepovažuje výskyt oblaků nad bojištěm za atmosférický úkaz, ale za důsledek silné palby. Zahynuli v ní vojáci do jednoho? Opravdu vůbec nikdo nepřežil? Historici dávají nejvíce šancí hypotéze čtvrté. Hromadná poprava Turky, kteří by se cítili ohroženi velkým počtem zajatců. Vždyť na místě bojiště se vyskytlo nápadně mnoho zabitých anglických vojáků s prostřelenou hlavou. Jistě, nebyl to první a jediný případ, kdy vojáci za první světové války byli pohřešováni, nebo je nebylo možné po boji identifikovat. Rouškou tajemství však zůstalo zahaleno, proč zmizel společně a jednou provždy celý batalion vojáků, kteří se navzájem znali, neboť spolu vyrůstali na jednom panství.
(les)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2470616
DnesDnes451
VčeraVčera580
Tento týdenTento týden1031
Tento měsícTento měsíc2246

Partnerské weby

apartman banner