Pasažéři malého soukromého letadla, které jednoho letního rána roku 1990 prolétalo nízko nad pobřežím Tasmánie, nevěřili svým očím. Na kamenitou pláž oceán vyvrhl monstrum o délce šesti metrů a váze čtyř tun. Přivolaní odborníci konstatovali, že nález silně zapáchá rybinou a je pokryt podivnými vlákny. Tuk velryb vyvržených na pláže má při rozkladu podobnou strukturu, ovšem velryby nejsou vybaveny chapadly. Vědci se rozhodli provést testy DNA a odhalit strukturu bytosti. Výsledky bádání nejsou dosud známé.

Snímek tajemného tvora obletěl svět a vyvolal novou vlnu zájmu o pátrání po neznámých obyvatelích mořských hlubin. Znovu se připomněla vzrušující událost z australského Queenslandu. V prosinci roku 1960 tábořil Francouz Le Serrac se svou rodinou na malém korálovém ostrově nedaleko pobřeží. Při plavbě motorovým člunem zahlédl na mělčině ohromné zvíře s ošklivou ranou na boku.

„Celková délka tvora se pohybovala mezi dvaadvaceti až čtyřiadvaceti metry, mělo černou barvu s hnědými pruhy po každém půlmetru. Samotný trup byl dlouhý asi osm metrů a přecházel do ohebného silného ocasu. Černá barva na hlavě místy přecházela do hnědé, celá hlava se podobala hadí, ale byla na plaza příliš vysoká – měla totiž na výšku asi metr. Oči byly bledě zelené s černými svislými zorničkami. Zuby jsme si prohlédli špatně, nebyly tedy nejspíš velké a nápadné. Ústní dutina byla bělavá. Kůže příšery připomínala žraloka. Nevšimli jsme si na ní žádné stopy po šupinách. Neviděli jsme také žádné ploutve ani žádné podobné kostní výrůstky, nezpozorovali jsme ani žádná náznak dýchání.“

Le Serrac umírající nestvůru vyfotografoval a snímky spolu s podrobným popisem poskytl tisku. Odborníci se neshodli, jaký druh zvířete moře vyplavilo.

Zprávy o podobných nálezech jsou známé více než dvě stě let. V roce 1808 se na pláži ostrova Stronsay z Orknejského souostroví objevila zdechlina podivného živočicha. Měl tři páry břišních ploutví a zašpičatělý ocas. Záda zdobil velmi dlouhý hřbetní hřeben.

Rybář George Segers se vyděsil, když se vedle jeho loďky náhle vynořila obludná hlava na dlouhé šíji. „Dvě smolně černé oči se na mě upřeně dívaly. Vystupovaly z hlavy jako dvě ohromné koule. Nikdy jsem nic podobného neviděl.“

K události došlo v roce 1947 poblíž kanadského ostrova Vancouver. Krátce nato byla na pobřeží nalezena kostra neznámého mořského živočicha s tělem dlouhým dvanáct metrů a hlavou připomínající berana. Jaký byl další osud těchto kosterních ostatků, není bohužel známo.
(ngn)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2451314
DnesDnes411
VčeraVčera682
Tento týdenTento týden3345
Tento měsícTento měsíc2260

Partnerské weby

apartman banner