Přírodní síly a lidská práce se na hoře Oybin (514 m) rovnoměrně podílely na vytvoření jedinečného komplexu staveb - klenotu evropské kulturní historie. Zříceniny českého královského hradu a celestýnského kláštera na Oybinu tvoří kulturně-historický střed Žitavských hor. Již v 19. století byly tyto ruiny jako

fascinující symbol pozdní gotiky řazeny do stejné skupiny jako zřícenina kláštera Paulinzella, zastupující románské stavby, a zámek Heidelberg, zastupující stavby renesanční.

Sídlo na skalách postavil Karel IV.
Oybin, který sloužil ve 13. století nejprve jako opevnění mezi dvěma obchodními cestami, získal na významu díky císaři Karlu IV. Ten vystavěl na skalách sídlo a v roce 1369 zřídil klášter pro řád celestýnů pocházejících z Itálie a Francie. Na stavbě klášterního kostela se podílely pražské stavební dílny. Během husitských válek odolal hrad útokům a část chrámového pokladu ze sv. Víta uložená na Oybinu zůstala nepoškozena. Konec klášternímu životu učinily v 16. století reformace a protireformace. Posléze se na zdivu podepsaly přírodní živly. Zásahy blesku, požáry a zřícené skály po sobě zanechaly dnes působivé zbytky opevnění, císařského paláce a kláštera, které dávají již jen tušení bývalé nádhery.

Ruiny ožívají koncerty
Vyzařující síla skalního masivu s jeho ruinami byla znovu objevena zejména v 19. století malíři z období romantismu. Caspar David Friedrich, Carl Gustav Carus a řada jejich současníků a souputníků použili motivy Oybinu ve svých dílech. Oybin tak zdomácněl v mnoha galeriích celého světa. Spojení mezi hradem a klášterem, gotikou a romantikou, přírodou a architekturou ročně nadchne na 100 000 návštěvníků. Jedinečné prostředí působivě oživují četné akce, jako jsou bohoslužby, koncerty nebo divadelní představení v prostorách ruin klášterního kostela.

Ludmila Veselá

DODATEK

Tipy na výlety do blízkého okolí

Úzkokolejka v Žitavských horách - V minulých dobách byla Žitava hornickým městem, doly se táhly z Německa až k naší hranici u obce Hartava (Hartau). A právě těžba vyvolala zájem o cesty za klidem a odpočinkem do blízkých lázeňských městeček v Žitavských horách. Padla volba na železnici. Roku 1888 vznikla trať Zittau – Oybin - Jonsdorfer Eisenbahn - Gesellschaft a na konci roku 1890 vyjely první pravidelné vlaky. Na trati vždy dominovala osobní doprava nad nákladní, doplňkově se také převážela pošta. Žitavské úzkokolejky dnes patří k několika málo tratím s pravidelným celoročním provozem parních vlaků ve střední Evropě a pravděpodobně i na celém světě.

- Hrázděné domy, mj. v Jonsdorfu a Großschönau, v Evropě jedinečný lidový stavební styl
-  město Žitava
- Hrad Grabštejn
- Kostel sv. Petra a Pavla ve Varnsdorfu

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2504109
DnesDnes342
VčeraVčera566
Tento týdenTento týden2361
Tento měsícTento měsíc15455

Partnerské weby

apartman banner