Naproti impozantní skále s ruinami hradu Devína se prudce zvedají rakouské Hainburgské vrchy. I ony do dáli sálají bělostí vápencových útesů. Podél jejich úpatí se pak vedle promenády rozprostírá nejvýchodnější město Rakouska - Hainburg an der Donau.

Keltská stráž brány Karpat

Z centra městečka putuji po úzké stezce vedené těsně nad hladinou nekorunovaného vladaře evropských řek. Tady se barva jeho vody stále ještě blíží Straussovu krásnému modrému Dunaji. Hnědý nádech drobných částic splavené úrodné ornice získá až poté, co vlídně přijme Moravu, Váh a Hron. Příjemná pěšina se místy noří do krátkých tunelů. Brzy se ocitám u zřícenin loupežnického hrádku Röthelsteinu. Hezké panorama je mi zaslouženou odměnou. Ale čekají mě další zajímavé výhledy. Odtud totiž prudce stoupám na vrchol Braunsberg. Tam se v sousedství ostré skalní hrany táhnou pozůstatky valů dávného sídla starých Keltů. Nedávno je zpestřila palisáda doplněná rekonstrukcí dřevěné vížky. Ta též slouží jako stylová rozhledna.

Okolní stepní vegetace připomíná naši Pálavu. Hainburgské vrchy geomorfologicky přísluší k Malým Karpatům. A současně se nalézají na samé jihovýchodní výspě dlouhého karpatského oblouku. Nejvyšším bodem je mohutné náhorní plató vrcholu Hundsheimer Berg. Ovšem opodál mu sekunduje nepatrně nižší Hexenberg, neboli „Hora čarodějnic“. Už její název napovídá, že půjde o magické místo opředené mnoha mýty.

Slavná svatba panovníka

Přestože Hainburg leží nadosah slovenské Bratislavy, může se pochlubit zajímavým vztahem k historii českých zemí. Nevyvratitelný hmotný důkaz spatříme vysoko nad historickým jádrem města, kde se tyčí pahorek Schlossberg. Na něm se nacházejí zakonzervované zbytky hradu. Celý areál trosek je volně přístupný, příležitostně se tu konají kulturní akce.

Hradní plošině vévodí pozůstatky robustní obytné věže. Ihned vedle ní se krčí románská kaple svatého Pankráce. Tato drobná církevní stavba se roku 1252 natrvalo zapsala do našich dějin, neboť tehdy se zde uskutečnila veledůležitá svatba. Dokonce svatba královská. Na hainburgském hradu poprvé vstoupil do manželského stavu slavný panovník Přemysl Otakar II., král „železný a zlatý“.  A jeho vyvolenou se stala o takřka třicet let starší Markéta Babenberská – vévodkyně rakouská a štýrská. Neplodné manželství nicméně ukončila povolená rozluka.

V přilehlém regionu se rovněž naplnil vladařův osud, když přišel o život během nešťastné bitvy na Moravském poli u vesnice Dürnkrut (Suché Kruty).

Městské brány okouzlí každého

Staré centrum města Hainburg, které stále obepíná téměř souvislý čtyřúhelník původních hradeb, má osobitý šarm. A pořád se do něj vstupuje honosnými městskými branami. Monumentální Vídeňská brána přísluší k nejzajímavějším památkám tohoto druhu na území Rakouska. Jednolitá kamenná masa Uherské brány zase překvapí svým úctyhodným stářím. U skromnější Rybářské brány položené nedaleko nábřeží Dunaje pak začíná Blutgasse, neboli Krvavá ulička. Traduje se, že zrovna tady při tureckém vpádu několik tisíc místních obyvatel podlehlo kruté a násilné smrti.

Mnoha půvabným zákoutím udávají tón nízké domky s neobvykle vysokými komíny. Hlavní náměstí zdobí překrásné rokokové křivky mariánského sloupu, dále v průběhu procházky snadno nalezneme někdejší pranýř i bývalou kostnici (karner) s malým venkovním lapidáriem.

Text a foto: Jakub Hloušek

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2503189
DnesDnes694
VčeraVčera748
Tento týdenTento týden1441
Tento měsícTento měsíc14535

Partnerské weby

apartman banner